hotspot ikona

hotspot

Místo, na němž je dostupné internetové připojení skrze bezdrátové připojení.

Hotspot je veřejný prostor na němž se můžete skrze bezdrátovou místní síť (WLAN) připojit do sítě Internet. Používá se téměř vždy široce rozšířený standard v podobě připojení skrze technologii Wi-Fi.

S možností připojení – hotspotem – se nejčastěji můžeme setkat v kavárnách, restauracích, na letištích nebo v parcích. Jako bonus ke službám je možno toto připojení nalézt např. i ve vlacích nebo dálkových autobusech.

Typy hotspotů

Obecně se kromě bezplatných hotspotů (v restauracích atd.), můžeme setkat i s komerčními. Ty častěji pokrývají veřejná místa jako náměstí atd., která jsou spíše dostupná široké veřejnosti a úhrada za přístup tak omezují její využití či zároveň pokrývá náklady na provoz. Způsobem úhrady v těchto případech může být zaplacení platební kartou, účtem PayPal, SMS zprávou nebo využitím předplaceného kreditu. Forma kreditu je například využita u služby Skype Wifi.

Komerční hospoty mohou dále využívat přihlašovací stránku, která zobrazí reklamu či tlačítka provozovatelových profilů na sociálních sítích.

Úskalí připojení a bezpečnost

Úskalím připojení na veřejných místech je často bezpečnost. Pokud se jedná o Wi-Fi (WLAN) síť bez stanoveného hesla, komunikace mezi počítačem (námi) a routerem je nezabezpečená a může ji kdokoliv odposlouchávat. Zjistit tak může hesla, která používáme při přihlašování ke svému e-mailovému účtu či jiným službám na Internetu. Toto riziko je nutno brát v potaz.

Vytvoření hotspotu

wifi router well wrc5020n

WiFi Router

Přístup k Internetu skrze hotspot může vytvořit každý, kdo disponuje např. wi-fi routerem a pevným připojením k Internetu. Nejčastějším řešením je vytvoření bezdrátové sítě, která nemá stanoveno heslo ani nevyžaduje pro připojení certifikát. Poté každý, kdo je v jejím dosahu se může skrze ni k Internetu připojit.

 

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *