Internet věcí

Jeden ze současných trendů technologií, hodně zmiňovaný pojem. Internet věcí neboli Internet of Things, zkráceně IoT, je princip toho, že k Internetu lze v dnešní době připojit různá zařízení. Dávno není pouze spojení „počítač + Internet“, ale Internet se dostával do mobilů, tabletů, fotoaparátů a do dalších různých zařízení. Velký význam má IoT v robotice i dalších odvětvích.

V podstatě lze říct, že Internet věcí přináší myšlenku, že Internet je „všude a nikde“, tedy máme jej všude a přitom jeho přítomnost ani nevnímáme. Jde o propojení spotřebičů a jiných zařízení s Internetem. Internet věcí (IoT) je koncept pro inteligentní domácnosti, kdy každé zařízení je připojeno k Internetu a využívá jej. Může se jednat například o řízení elektřiny, osvětlení, automatickou regulaci teploty či inteligentní komunikaci mezi zařízeními a jejich sledování i ovládání. Základem je bezdrátové připojení, dnes ve většině případů Wi-Fi. Už dnes máme Internet v televizi, mobilech, kamerách či v různých tzv. Wi-Fi gadgetech.

Internet věcí

Internet věcí

Wi-Fi gadgety

Gatgety souvisejí s IoT velmi úzce. Právě u nich je Internet věcí vlastně nejvíce vidět. Jde o různé „vychytávky“, například žárovky, selfie tyče, baterie, kamery, RC modely a další věci, které jsou připojeny k Internetu. Nebo třeba hračky ovládané pomocí Wi-Fi. Gadgety jsou pravou ukázkou Internetu věcí v praxi. Spousta Wi-Fi gadgetů se dá sehnat v mnohých českých e-shopech i kamenných obchodech. S Internetem věcí úzce souvisí též tzv. nositelná elektronika (wearables), což je elektronika nositelná v oblečení, hodinky nebo různé designové prvky. Příkladem jsou například tzv. chytré hodinky nebo například brýle jako Google Glass.

Chytré hodinky jako wearable prvek pro IoT

Chytré hodinky jako wearable prvek pro IoT

Modularita IoT po komplexní komunikaci

IoT lze využívat modulárně, tedy jednotlivá zařízení samostatně, případně právě zmíněné gadgety. Cílem však je časem vytvořit komplexní systém Internetu věcí, který by umožnil vybudování zmíněné inteligentní domácnosti, tedy zařízení, která mezi sebou budou komunikovat a mohou se ovládat přes Internet. Jednoduché ovládání přes počítač, mobil či třeba TV pomocí dotykových obrazovek. Internet věcí využívá také nejrůznější senzory, které jsou připojené k Internetu a proto se těší zájmu ve zmíněné robotice, kdy lze programovat inteligentní robotické prvky, například pomocí počítače Raspberry Pi, který je ideální pro gadgety i komplexní systémy. IoT může mít velkou budoucnost a proměnit běžný život s propojenými zařízeními mezi sebou.

Tento trend zajímá i přední hardwarové i softwarové společnosti a tak například Microsoft má speciální verzi Windows 10 IoT a pro Internet věcí jsou i optimalizované linuxové distribuce či systém pro Raspberry Pi.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *