Můžeme jej nazvat jako počítačovou síť sítí, které umožňuje mezi sebou komunikovat všem zapojeným počítačům a dalším zařízením.
Ve své podstatě je Internet celosvětový systém navzájem propojených počítačových sítí, které pro komunikaci mezi sebou používají standardizované protokoly z rodiny TCP/IP a navzájem tak propojejí několik miliard elektronických zařízení na celém světě.
Termín samotný je poté spojením slova „inter“ (významu: mezi) a „net“ (network, česky: síť). V počátcích, v 70. letech 20. století byl původní termín internetwork používaný pro označení propojení několika počítačových sítí. Následně se tento termín zkrátil na ten v současnosti používaný.
Internet propojuje milióny počítačových sítí, kdy se může jednat o sítě soukromé, veřejných institucí, univerzitní, obchodních společností atd. Základním principem Internetu je výměna dat.
Nejznámější a nejspíše i nejpoužívanější službou Internetu je web (webové stránky) a následně elektronická pošta (e-mail). Na webu je založeno i mnoho dalších služeb, dalšími jsou například sdílení dat (například P2P technilogií) nebo internetová telefonie (VOIP).
Záměna významu Internet a web
V každodenním jazyce je termín Internet často používán ve významu webu (webových stránek). Věta „Podívejte se na Internet, tam to najdete.“ by tedy měla správně znít „Podívejte se na web, tam to najdete.“ Protože web je jen jednou ze služeb, která je díky celosvětové síti Internet možná.
(Přidat komentář)