jailbreak-logo

Jailbreak

Prolomení operačního systému iOS běžícího na iPhone, díky kterému se uživateli zpřístupní souborový systém telefonu, čímž se umožní instalace softwaru třetích stran, která u prvních verzí těchto telefonů nebyla k dispozici.

Slovní spojení pochází ze dvou anglických slov, a to jail (vězení, zamčení) a break (zlomit, zničit). Zkráceně se tento úkon zapisuje jako JB.

Výhody jailbreaku

Hlavní výhoda pramenící z přístupu do souborového systému telefonu je ta, že uživatel může instalovat aplikace i z jiných zdrojů, než je oficiální obchod App Store, tedy instalovat aplikace takzvaných třetích stran. A taktéž samozřejmě lze samotné systémové soubory různě editovat, mazat a tak dále.

…a nevýhody

Dlouho mezi uživateli panovala diskuze, zda-li je JB nelegální, či nikoliv. Sice nebyly známy případy, kdy by reklamace hardwarové závady u telefonu s JB nebyla uznána, jako problém se ukázala softwarová porucha, při níž Apple často reklamaci s odkazem na JB odmítal.

jailbreak-proces

Takto vypadá samotný proces „Jailbreakingu“.

Apple nakonec rozhodl, že se jedná o nedovolenou metodu a vydal prohlášení, které jasně říká, že po jailbreaku ztrácíte právo na záruku telefonu. Kompromisem u novějších verzí iPhonů je skutečnost, že Apple momentálně již nabízí možnost instalace aplikací třetích stran v základní verzi telefonu.

JB sám o sobě nikterak telefonu neškodí a nezpomaluje jej, problémem však můžou být ony instalované aplikace třetích stran. Vždyť vůbec první počítačový červ pro iPhone pronikl do mobilů právě díky JB.

Vznik a současnost

Jailbreak vznikl v době, kdy byl na trh dodán první iPhone (2007), a to z toho důvodu, že telefon neumožňoval instalaci žádných dodatečných aplikací. V součastné době se hovoří o tom, že až 8,5 % iPhonů obsahuje jailbreak.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *