Kodek

Kodek

Kodek je složenina z počátků slov kodér a dekodér. Jedná se o technické řešení, které se využívá při ukládání audia a videa.

V principu kodek – jak již napovídá název – kóduje a resp. nejčastěji dekóduje data, která tvoří audio nebo video signál. Audio a video data bývají pro svůj objem komprimována (pro přenos nebo uchování) a pro jejich reprodukci je tak nutno je převést do původní podoby.

V praxi je kodekem počítačový program (software) nebo zařízení (hardware), které dokáže multimediální data dekódovat do reprodukovatelné podoby.

Multimediální data bývají šířena v jednom souboru (jedná se o tzv. kontejner), který ale může obsahovat více částí. Například video i audio signál. Data jsou poté opatřena i metadaty, která je popisuje a slouží k synchronizaci obrazu a zvuku. Pro přehrání jednoho souboru (např. videa), tak může více kodeků (pro video a audio).

Kvalita a kodeky

Při náhledu na výslednou kvalitu uložených dat lze kodeky rozdělit na:

  • ztrátové – při ukládání dojde ke ztrátě dat, která ale pro opětovnou reprodukci nejsou zásadní
  • bezztrátové – data jsou uložena a následně i dekomprimována v nezměněné podobě

Reálný příklad

Známé jsou soubory MP3, které ve skutečnosti představují specifikaci (formát) MPEG Layer 3, pro jehož přehrání je potřeba audio kodek. V tomto případě se jedná například o LAME (zdarma), FhG (Fraunhofer-Gesellschaft), Blade nebo Xing.

Kodeky v každodenním životě

CCCP kodek

Humorné pojetí grafiky kodek packu, které odkazuje na stejnou zkratku jako mělo Rusko za doby studené války.

Dnešní operační systémy (i chytré telefony atd.) většinu základních kodeků již obsahují. Soubory využívající audio či video formáty tak lze přehrát. Pokud však nastane situace, kdy dané formát přehrát nelze, neinstalují se většinou jednotlivé kodeky, ale rovnou celé balíky kodeků (kodek pack). Jedním z nich je např. CCCP (Combined Community Codec Pack). Existuje více balíků kodeků. Při instalaci video kodekových balíků jsou nainstalovány i audio kodeky, protože jsou při přehrávání videí také potřeba. Instalací téměř jakéhokoliv balíku se tak v drtivé většině případů jednou pro vždy vyřeší problémy s nepodporovanými multimediálními formáty.

Kodeky a přehrávače

Běžné multimediální přehrávače (jako je Windows Media Player, BSPlayer a další) „pouze“ obraz či zvuk přehrávají, vyžadují aby potřebné kodeky byly v operačním systému nainstalované.  Vybrané přehrávače, ale kodeky mohou obsahovat přímo ve své instalaci, nebo je mají obsaženy přímo ve svém kódu. Patří mezi ně například. GOM Player, VLC Media Player nebo Media Player Classic. I u nich ale může u specifických formátů nastat situace, kdy potřebují daný kodek doinstalovat a je nutno si vybrat některý z balíčků (např. CCCP).

Přehrávač GOM Player

Multimediální přehrávač GOM Player.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *