LAN-logo

LAN

Neboli Local Area Network, označující počítačovou síť, která se rozprostírá na malém území, například ve firmách, domácnostech a podobně.

LAN je charakteristická tím, že její vytvoření je v silách obyčejného uživatele a obyčejně disponuje vysokou přenosovou rychlostí. Taková síť je vhodná hlavně ke sdílení dat či specifických zařízení, například tiskáren. Sdílet se ale dá třeba i diskový prostor a, což je zřejmě nejčastější případ, rozšířený mezi uživateli, připojení k internetu.

Nejčastějšími technologiemi pro současné LAN sítě jsou Ethernet a právě WiFi, umožňující – na rozdíl od Ethernetu – bezdrátový přístup do sítě, jejíž nedílnou součástí jsou prvky jako síťová karta, router a další.

Úplně první LAN sítě byly vytvořeny na konci sedmdesátých let minulého století, sloužily pro propojení sálových počítačů. V dnešní době lze na pojem LAN taktéž narazit třeba u hlavně mládeží oblíbených LAN party, v jejichž rámci se sejde parta lidí na jednom místě a po určitý časový úsek hrají v jedné síti nejrůznější počítačové hry.

LAN-schema-zapojeni

Ukázka schématu zapojení v rámci jedné LAN sítě, a to včetně přidělení IP adres připojeným zařízením.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *