li-fi

Li-Fi

Li-Fi je označení pro bezdrátový přenos dat a informací, které je svým pojetím velmi podobní Wi-Fi.

LED žárovka přenášející data

LED žárovka přenášející data

Vedle připojení k Internetu v mobilních telefonech a dalších zařízeních skrze síť operátora a Wi-Fi je Li-Fi další možností jak připojit počítače, přenosné zařízení a vlastně cokoliv k Internetu.

Tato technologie využívá na rozdíl od Wi-Fi nebo Bluetooth viditelné spektrum světelného záření. K šíření Li-Fi je tedy pro budoucnost počítáno s osvětlením v místnostech – s LED žárovkami.

Li-Fi je použitelné pro plnohodnotnou vysokorychlostní obousměrnou bezdrátovou komunikaci. Využitelné je přitom jako doplněk dnes již klasické bezdrátové komunikace (Wi-Fi nebo skrze mobilní operátory), případně jejich náhražka v pouhého případě vysílání dat.

Technické detaily

 

Princip fungování Li-Fi

Princip fungování přenosu dat přes Li-Fi – od LED žárovky do počítače. (cit č. 1)

Výhodou je, že světelné bezdrátové vysílání není odposlechnutelné, ale na druhou stranu není ani schopno proniknout skrze zdi. Oproti WiFi (150 Mb/s), Bluetooth nebo IrDa (infarčervenému spektru) umožňuje Li-Fi mnohem rychlejší přenosy, i více než 1 Gb/s. Zajímavé je poté to, že ani u přenosu informací pomocí světla nemusí být zařízení v přímé viditelnosti. I při odrazu signálu od stěny již byl naměřen datový tok 70 Mb/s.

LED žárovky při vysílání dat blikají v řádech nanosekund tak, že to lidské oko není schopno detekovat. Navíc pro přenos dat je možno žárovky i ztlumit natolik, že člověk nerozpozná, že jsou stále zapnuty a posílají data. Jejich využití se nabízí např. v domácnostech a obecně v tzv. internetu věcí, kdy vědci předpovídají, že téměř všechny zařízení budou připojena k Internetu.

Z historie Li-Fi

Počátky výzkumu Li-Fi sahají do roku 2010 na University of Edinburg, kdy tohoto úkolu se ujal profesor Harald Haas. Ten tuto technologii propaguje a spoluzaložil i společnost PureLiFi, která má pomoci s komercionalizací této technologie a jejímu prosazení ve stávajících LED osvětleních.

Cit č. 1. Y.P.Singh: A Comparative and Critical technical Study of the Li-Fi – (A Future Communication) V/S Wi-Fi. International Journal of IT, Engineering and Applied Sciences Research (IJIEASR). Ročník 2, Číslo 4, Březen 2013, s. 25

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *