Linux

Linux

Bezplatný open source operační systém, který nachází široké využití od nejčastějších počítačů, serverů přes mobilní telefony až po multimediální přehrávače nebo jednoduché zařízení typu routerů.

Linux je dnes plnohodnotným moderním operačním systémem. Existuje v mnoha variantách – tzv. distribucích, které se odlišují zejména systémem pro instalování programů (tzv. balíčkovacím systémem) a grafickým uživatelským prostředím. Jádro systému je ale stejné – linuxové.

Tux, logo Linuxu

Tučňák Tux – logo systému Linux

Téměř neomezené možnosti přizpůsobení jsou velkou výhodou, ale zároveň i nevýhodou tohoto systému. Na jednu stranu jej lze upravovat na míru dle potřeb, vytvářet jeho distribuce. Na druhou stranu pro opravdu masovému rozšíření mezi běžné uživatele brání u Linuxu existence vícero distribucí a fakt, že výrobci počítačů a hardware (např. grafických karet) jej příliš ochotně nepodporují. Nemají z něj totiž žádný přímý benefit, zisk.

Drtivé nadvlády naopak dosáhl Linux na poli operačních systémů pro servery. Zde jej využívá více než 95 % vše serverů na světě.

Široké využití nachází i v rozličných menších zařízeních, jako jsou routery, mobilní telefony, video hry atd. Nad linuxovým jádrem běží i operační systém Android, který je dnes nejpoužívanější systém v chytrých telefonech a zařízeních (tabletech atd.).

Linux je někdy také označován jako GNU/Linux a to zejména Richardem Stallmanen, zakladatelem GNU Projektu a Free Software Foundation (Nadace svobodného software). Nejčastěji se ale používá kratší, údernější název bez označení „GNU“.

Distribuce linuxu

Existuje několik tzv. distribucí Linuxu. Vyvíjí je buď společnosti, neziskové organizace a nebo komunita zapálených programátorů. Drtivá většina z nich (přes 97 %) je zdarma, téměř vždy pro běžného uživatele. Naopak prodávány jsou distribuce firemní, pro použití ve velkých firmách a společnostech. Příjmy z prodeje firemních licencí do značné míry umožňují vývoj a nabízení bezplatných  variant distribucí pro domácnosti a malé podnikatele.

Mezi nejznámější distribuce linuxu patří:

Grafické prostředí Unity systému Ubuntu

Vzhled prostředí distribuce Ubuntu. Dnes asi jedné z nejoblíbenějších.

 • Ubuntu – pravděpodobně dnes nejrozšířenější; existují i jeho oficiální odnože s odlišným grafickým prostředím: Kubuntu, Xubuntu a komunitou vyvíjený Lubuntu.
 • OpenSuse
 • Fedora
 • Debian
 • elementary OS – zakládá si na líbivém vzhledu ala Apple počítače, vychází z Ubuntu
 • Knoppix
 • Linux Mint – nenáročný
 • CentOS
 • Arch Linux
 • Puppy Linux – nenáročný
 • Red Hat Enterprise Linux – komerční, placené
 • SUSE – komerční, placené
 • a mnohé další… přehled dalších distribucí naleznete v rubrice Linux.

Zrod a vývoj Linuxu

Linus Torvalds

Linus Torvalds na linuxové konferenci v Austrálii (c) 2002 Alex Dawson

U zrodu operačního systému Linux stál finský programátor Linus Torvalds. V roce 1990 se mu do rukou dostal operační systém MINIX (z rodiny Unixových systémů – Unix systém je vyvíjen od roku 1969 americkou telekomunikační firmou AT&T). To Linuse vedlo k napsání svého vlastního systému. Ten nazval „Linux“, jako zkratku pro „Linusův miniX“. Linus svůj systém chtěl přejmenovat na FreaX – kombinaci slov „free“ (zdarma), „freak“ (neobvyklý, mimořádný) a X (označující, že se jedná o systém unixového typu). Nakonec ke změně názvu už nedošlo.

První verzi linuxového jádra (základního stavebního kamene) uveřejnil Linus 5. října 1990.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *