LTS

Zkratka označující prodlouženou podporu určitého softwarového produktu.

Jedná se o zkrácení anglického termínu „Long Term Support“, česky prodloužená nebo dlouhodobá podpora. Setkáme se s LTS u různého softwaru, velmi používaná je například u linuxové distribuce Ubuntu. Verze softwaru označeného jako LTS znamená, že taková verze bude podporována déle nežli běžná verze.

Ubuntu 16.04 je LTS verzí s pětiletou podporou

Ubuntu 16.04 z dubna 2016 je LTS verzí. Bude podporována 5 let od vydání.

V případě Ubuntu platí, že běžné verze vydávané každý 6 měsíců (duben a říjen) mají podporu 9 měsíců. LTS verze vychází jednou za 2 roky a mají podporu 5 let od vydání. Podporou se myslí aktualizace (systému, jádra, ovladačů, programů) a obecná podpora systému. Dalším příkladem je třeba CMS Joomla!, který má rovněž standardní a LTS verze.

U některého softwaru, například u webového prohlížeče Mozilla Firefox, je LTS pod jinými názvy, u Firefoxu je to ESR. Předností LTS verzí je dlouhá podpora, tudíž odladění chyb a stabilní podpora ovladačů a dalších prvků. LTS verze obvykle jsou nasazovány ve firmách, kde chceme stabilní a odladěné softwarové prostředí. Opakem LTS je STS, tedy Standard Time Support. Za LTS se obvykle prohlašuje verze s minimálně dvouletou podporou.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *