MAC adresa

MAC adresa (Media Access Control), neboli fyzická adresa, je jedinečné označení síťového zařízení.

Skládá se ze šesti hexadecimálních čísel (hexadecimální čili šestnáctková soustava používá 0-9 a A-F) oddělených zpravidla dvojtečkou či pomlčkou. Příkladem může být například 00:22:35:F2:AE:4C. Na základě MAC adresy přiřazuje DHCP server IP adresy. MAC adresa je jedinečná pro každý síťový adaptér. Je zadána od výrobce, lze ji však obvykle změnit (viz vyhledání programů pro změnu MAC adresy na Zdarma.org)

MAC adresa je 48-bitové číslo, ale běžně se zapisuje právě s dvojtečkami pro přehlednost. Od výrobce síťového adaptéru je vždy jedinečná. Existují však způsoby, jak ji změnit pomocí softwaru. Slouží především k jednoznačné identifikací adaptérů, například v rozsáhlých místních LAN sítích.

Zobrazení MAC adresy

Zobrazení MAC adresy

V systému Windows nejsnadněji zjistíme MAC adresu v Příkazovém řádku napsáním příkazu ipconfig /all, který zobrazí všechna připojení a tudíž i přes jaké zařízení je připojení aktivní. Většina dnešních počítačů má více síťových adaptérů, zejména pro Ethernet (kabel) a Wi-Fi. Svou MAC adresu mají i další síťová zařízení jako routery, switche, apod. Bývá uvedená obvykle na štítku a dostaneme se k ní přes konfiguraci zařízení.

Změna MAC adresy je možná přímo v operačním systému, případně v registru Windows či pomocí vhodného programu. Někdy se to nemusí podařit a změna tak ruší význam unikátnosti, nehledě na použití např. v LAN sítích.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *