Microsoft Office

Microsoft Office patří k jedněm z vůbec nejznámějších a nejpoužívanějších kancelářských balíků. Vyvíjen je společností Microsoft a jedná se o komerční software.

Historie balíku Microsoft Office se datuje až do 80.-tých let 20. století, kdy vznikaly první, tehdy ještě pro MS-DOS určené programy. Jako jiné kancelářské balíky obsahuje Microsoft Office programy jako textový procesor, tabulkový procesor, prezentační program. Existuje více variant Office, které se liší programovou výbavou. Do balíku patří tyto aplikace:

  • Microsoft Word (textový procesor)
  • Microsoft Excel (tabulkový procesor)
  • Microsoft PowerPoint (prezentační program)
  • Microsoft Outlook (poštovní klient, resp. kompletní PIM aplikace)
  • Microsoft Access (tvorba a správa databází SQL)
  • Microsoft OneNote (psaní poznámek)
  • Microsoft Publisher (jednoduchá tvorba vizitek, kalendářů a jiných tiskovin)

Od verze 2007 je v balíku Microsoft Office používáno rozhraní Ribbon (pásy karet), které nahradilo klasické prostředí s nabídkami. Zpočátku neslo nelibost uživatelů zvyklých na své konvence. Rovněž s touto verzí přišly i nové komprimované formáty (DOCX, XLSX, PPTX, atd.) nahrazující léta používané DOC, XLS, apod. Z důvodu kompatibility je samozřejmě stále možné používat i staré verze formátů. Některé funkce však při konverzi z komprimovaných do původních formátů nejsou k dispozici. Samozřejmostí je podpora mnoha dalších formátů a převodu do PDF.

Microsoft Excel 2007 s pásem karet Ribbon

Tabulkový procesor Microsoft Excel 2007 s prostředím Ribbon ve Windows Vista

V V současnosti si lze pořídit balík Office jak v jednorázovém zaplacení licence, tak formou předplatného v podobě Microsoft Office 365, kdy platíte měsíčně za používání balíku. Poslední dobou je platba softwaru předplatným strategií mnoha firem. Microsoft Office je k dispozici nativně pro Windows a také pro Mac OS či pro mobily se systémem Windows Phone či Android. Rovněž lze využívat Office Online jako online službu a online klienta Outlook.com. Je nutné přihlášení k účtu Microsoft. Online verze neposkytují všechny funkce plnohodnotného balíku, jsou však zdarma. Stačí jakýkoli webový prohlížeč v libovolném operačním systému.

Microsoft Word v Office Online má stejný vzhled, funkcí však méně

Textový procesor i ostatní programy v Office Online mají stejný vzhled jako plná verze, funkčně však neobsahují vše.

Mnohým uživatelům plně dostačují alternativní kancelářské balíky zdarma, například LibreOffice nebo OpenOffice.org. Jejich funkce jsou již na vyspělé úrovni, kompatibilita s Microsoft Office je velmi dobrá, nikoli však úplná. Zvláště složitěji formátované dokumenty nemusejí být zobrazeny zcela správně.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *