minifikace

minifikace

Minifikace je v oblasti programování proces proces redukce programového kódu o znaky, které nejsou nezbytné.

Proces se provádí zejména u kódu interpretovaných jazyků, jako např. JavaScript. V současnosti je ale aplikována i na kód CSS stylů či HTML kód.

Minifikace je vlastně zhuštěním kódu, bez změny toho jak v důsledku funguje. Při zhušťování jsou odstraňovány nadbytečné znaky, mezi kterými jsou např. mezery, tabulátory, nové řádky, ale i komentáře.

V případě JavaScriptu a CSS stylů se minifikace provádí z důvodu zmenšení datové velikosti souborů, které jsou následně rychleji načteny a webová stránka jako celek se návštěvníkovi zobrazí rychleji.

Při programování je kód psán tak, aby se v něm programátoři vyznali a byli schopni rychle identifikovat například k čemu slouží která proměnná atd., kód je většinou doplněn i o komentáře. Při výsledné interpretaci kódu počítačem ale komentáře ani další znaky nejsou nutné.

U jazyku JavaScript jsou často přejmenovány i proměnné, které mohou mít délku i pouhého jednoho či dvou písmen. Pro interpretaci a vykonání kódu to nemá vliv a velikost kódu je díky tomu menší.

Ukázka minifikace

V případě námi testovaného CSS kódu došlo k úspoře 68 % velikosti daného souboru.

CSS kód před minifikací

Běžný CSS kód před minifikací. Obsahuje komentář a je přehledně strukturován

CSS kód minifikovaný

Stejný CSS kód minifikovaný. Odstraněny byly komentáře, nové řádky i tabulátory. Veškerý kód je na jednom řádku.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *