MS-DOS

MS-DOS

Jedná se o zkratku pro MicroSoft Disk Operating System. Šlo o první operační systém této firmy.

MS-DOS je jednoduchý operačním systémem pro x86 procesory (založené na Intel 8086). Velkého rozšíření docílil díky distribuci s dnes legendárními IBM PC během let 1980 až cca 1995. To byl DOS postupně nahrazován operačními systémy s grafickým uživatelským rozhraním.

První verze byly projektovány tak, že systém, programy i uživatelské data byla umístěna na disketě v disketové mechanice počítače. Následující verze již pracovaly a byly spouštěny z pevného disku a dokázaly pracovat s CD-ROM optickou mechanikou.

Vývoj MS-DOSu

Operační systém MS-DOS byl firmou Microsoft vyvinut pro potřeby firmy IBM, které jej následně licencovali jako PC-DOS. Vyvinut byl v průběhu roku 1981, kdy Microsoft zakoupil systém 86-DOS a rychle jej přeprogramoval pro potřeby IBM. Použit byl poté v srpnu 1981.

Verze MS-DOS vyvíjená Microsoftem byla postupně zdokonalována, prošla celkem 8 verzemi, až byl v roce 2000 vývoj ukončen.

Nástupce?

Jako v jisté formě nástupce můžeme považovat operační systém FreeDOS. Ten je ale open source a s MS-DOSem jej spojuje kompatibilita. Jinak podporuje mnohé z funkcí, které očekáváme od moderního operačního systému počítače.

Příkazový řádek MS-DOS

Příkazový řádek MS-DOS 6.0 s výpisem základních informací

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *