Norton Commander

Jeden z nejznámějších programů vůbec, ačkoli je dnes mrtvý. Dvoupanelový správce souborů (file manager) z dob MS-DOS. Na jeho principu staví i dnešní programy.

Jeho typické modré prostředí se stalo jednou z nezaměnitelných tváří tohoto programu stejně jako ovládání klávesovými zkratkami. Na svou dobu byl Norton Commander velice pokročilý program.

Norton Commander vznikl v roce 1986, napsal jej John Socha a vydán byl společností Peter Norton Computing (dnes Symantec). Poslední verze 5.51 pro MS-DOS byla vydána 1.7. 1998. První verze pro Windows byla vydána v roce 1996. Norton Commander se stal tzv. ortodoxním správcem souborů. Svým typickým prostředím a jeho rozložením a ovládání klávesovými zkratkami. Na tehdejší dobu měl spoustu funkcí, naopak některé dnešní byste marně hledali (vzhledem k dané době).

Norton Commander 5.51 byl poslední verzi tohoto slavného programu.

Poslední verze správce souborů Norton Commander z roku 1998. Tato verze 5.51 ukončila po 12 letech vývoj. (zdroj: Wikipedia)

Norton Commander se stal základem i pro dnešní programy. Patrně nejznámějším současným správcem souborů je Total Commander (existuje jeho téměř identická linuxová varianta Tux Commander). I další správci souborů mají v základu logiku, kterou před 30 lety ukázal Norton Commander. Pokud se Vám Norton Commander líbí vzhledem, oslovit Vás může Far Manager, současný správce souborů s retro vzhledem v modré klasice. Dnešní bezplatnou alternativou je například FreeCommander.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *