on-the-fly

on-the-fly

Termín on-the-fly je využíván zejména v oblasti informačních technologií a značí operaci, kterou je dané zařízení schopno provádět okamžitě, za běhu.

Termín bychom z angličtiny do češtiny přesně přeložily jako „za letu“, ale význam má spíše v našem slovním spojení „za běhu“.

On-the-fly tedy označuje aktivity v oblasti počítačů, které probíhají dynamicky, průběžně, okamžitě. Může se jednat o kompresi, šifrování nebo přípravu webových stránek (těm se poté říká dynamické weby). Jejich nasazení umožnil dostačující výpočetní výkon počítačů a dalších zařízení.

Například všechny přehrávače hudby, které přehrávají formát MP3 provádí dekompresi přímo během přehrávání. Pokud by dekomprese probíhala běžným způsobem, musel by program nejdříve písničku z komprimovaného audio formátu (MP3) dekomprimovat („rozbalit“) do nekomprimovaného formátu (např. WAV) a ten až následně přehrát. Přehrávání však probíhá přímo, k dekompresi tedy dochází „za běhu“.

Použití v oblasti počítačů VS. mluvená angličtina

Termín se používá i v mluvené angličtině ve smyslu „za letu“. V běžné angličtině se používá varianta bez pomlček, tedy: on the fly. Kdežto v oblasti počítačů většinou varianta: on-the-fly.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *