PDA-logo

PDA

Kapesní zařízení, jehož přesný překlad zní osobní digitální pomocník (z anglického Personal Digital Assistant). Největší „boom“ zažívaly přístroje, značené jako PDA, kolem přelomu milénia. V dnešní době dá většina uživatelů přednost smartphonům, protože nabízejí více funkcí než PDA.

Základní rysy

PDA by se dalo označit jako předchůdce chytrých mobilních telefonů, a to bez přehánění. Posuďte sami: osobní digitální pomocník má v současné specifikaci dotykový displej s rozlišením až 1024×480 pixelů, čtyř jádrový procesor, 1,5 GB RAM, slot pro SD kartu, možnost externí klávesnice či schopnost připojení se na web skrze Wi-Fi. Standardně běží na operačních systémech Windows Mobile, PalmOS a Symbian OS.

PDA

Ukázka zařízení PDA i s perem pro ovládání obrazovky – tzv. Stylus pen (díky svojí malé tloušťce umožňuje snadnější výběr, než jakého docílíte prsty).

Hlavní problém PDA spočívá – bráno z hlediska dnešních mobilních telefonů – jednak ve velikosti, jednak také v ceně. První z parametrů by nemusel být až tak problematický, vždyť dnešní smartphony se už sotva také kdy vejdou do kapsy od kalhot: problémem je ale skutečnost, že nadměrná velikost nebyla před cca deseti lety, kdy byly zařízení PDA v oblibě, něčím vítaným a akceptovatelným; samozřejmě se dá nalézt i menší zařízení, ale často za cenu nižšího výkonu.

Mnohem problematičtější je ale cena takového zařízení. Jestliže hodně levný smartphone koupíte za cca 3 000 Kč, u PDA se (s přibližně stejným hardwarem) nedostanete pod 10 000 Kč. A to už je opravdu problém.

Historie

Vůbec s prvním PDA přišel v roce 1993 Apple. Zařízení se jmenovalo Newton a bylo určeno k tomu, aby uživateli pomohlo s rozdělením úkolů na daný časový úsek.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *