podcast logo

podcast

Digitální záznam převážně v podobě audia nebo videa (ale i jiných formátech), který je umístěn na Webu k volnému stažení.

Podcast ve volném překladu znamená specifickou metodu, která napomáhá šíření informací. Ty jsou uloženy v souborech na webových stránkách, odkud si je uživatel může stáhnout. První využití podcastu v podobě, v jaké jej známe dnes, se datuje přibližně k roku 2004.

Název vznikl složením slov iPod (přehrávač od firmy Apple) a broadcasting (anglické slovo, v překladu mající význam vysílání). To některé uživatele vedlo k domnění, že je potřeba pro přehrávání podcastů vlastnit právě iPod, to však není pravda.

podcast ukázka

Ukázka z podcastu sdíleného na internetu. Je možno jej přehrát online nebo stáhnout do PC.

Podcasty nacházejí své uplatnění v různých rolích. Nejčastěji je však pravděpodobně využívají rádiové (či televizní) stanice, které na web ukládají jednotlivé pořady či reportáže. Uživatel se tak nemusí obávat, že zmešká svojí oblíbenou relaci, může si ji stáhnout kdykoliv po jejím odvysílání.

Existují ale i speciální aplikace (podcatcher či podcast receiver), které zvládnou procházet uložené RSS kanály a následně stahovat nové podcasty. Uživatel pak má všechny nové záznamy přehledně na jednom místě, aniž by je musel sám složitě vyhledávat.

primetime podcast receiver-6

Takto vypadají stažené podcasty z RSS v programu určeném pro tuto činnost.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *