pomodoro

Pomodoro (technika)

Pomodoro v italštině znamená rajče. A také existuje v podobě rajčete kuchyňský budík, ze kterého vznikla tato technika zaměřující se na zvýšení produktivity při práci na počítači.

Technika Pomodoro pomáhá s managementem času, jejím cílem je dokončit za méně času více práce. Vznikla ke konci 80. let 20. století a jejím tvůrcem je Francesco Cirillo. Principem této techniky jej práce po (většinou) 25 minutových intervalech, které jsou následovány krátkými pauzami. Po několika pomodoro intervalech následuje delší pauza o délce 10-30 minut.

pomodoro minutka

Originální minutka ve tvaru rajčete (pomodora).

Termín Pomodoro vznikl z italské kuchyňské minutky (časovače) ve tvaru rajčete, které se v italštině řekne „pomodoro“. Cirillo tuto minutky používal, když byl studentem.

Základní postup při používání techniky:

  1. určení, jaký úkol bude zpracován
  2. nastavení pomodoro časovače, většinou na 25 minut
  3. práce na úkolu, dokud časovač nezazvoní
  4. krátká pauza o délce 3-5 minut
  5. po odpracovaných čtyřech pomodoro intervalů následuje delší pauza o délce 15-30 minut

Technika obsahuje i stádium plánování, kdy je vybráno na čem se bude v daný den pracovat. Následně po skončení úkolů se se zapisuje kolik pomodoro intervalů úkol vyžadoval. Cílem Pomodora je minimalizovat vnější a vnitřní vyrušení. Pokud je člověk během pracovního intervalu přerušen, má danou aktivitu zaznamenat a vrátit se k ní později. Pokud to nelze, tak daný pomodoro interval musí anulovat.

Při práci lze využívat i pouze hlavní princip techniky. A sice pravidelné pauzy při práci, které díky své relativní krátké době nutí těchto 25 minut využít opravdu maximálně efektivně tak, aby bylo cíle dosaženo.

Kromě fyzického časovače, samozřejmě existují i mnoho softwarové timery, naleznete je pod šťítkem pomodoro. Mnohé z nich fungují i jako webová stránka, není nutné tedy cokoliv instalovat. Existují ale samozřejmě i další nástroje hlídající pauzy při práci na PC, viz. sťítek práce na počítači.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *