portable-logo

Portable

Označení pro program, který není potřeba instalovat, a můžete jej tak přenášet (portable se z anglického překládá právě jako „přenosný“) na externích zařízeních, jako jsou disky, paměťové karty nebo USB flash disky.

To znamená, že největších výhodou portable apps, jak bývají označovány přenosné programy, je skutečnost, že vám budou k dispozici i v případě, že nebudete mít u vlastního počítače (škola, práce, veřejná knihovna s počítačovou místností) s požadovaným programem.

U portable aplikace vám postačí připojit do počítače jedno z výše zmíněných externích zařízení, a máte po starostech. Tento druh aplikací je totiž navržen tak, aby se buď vůbec nemusel instalovat, anebo je lze nainstalovat na dané výměnné médium, ale s tím, že program stejně zapisuje data na přenosný disk, nikoliv na systémový disk. Další výhodou přenosných programů je, že většinou nezanechávají na počítači, na němž je spustíte, žádné stopy: Dočasná data bývají hned po odpojení média, na němž se aplikace nachází, mazána apod.

Velké množství „přenosných“ programů lze nalézt na portále Portable Apps.

Možné nevýhody

Největším problémem je nutnost využívání registrů programem. Pokud svá data skutečně ukládá aplikace do registru operačního systému, je nutné, aby byla nakonfigurována na každém počítači zvláště, což zcela ničí myšlenku přenosných programů.

Další hrozbou je pak zavirování flash disku apod. Pakliže program využíváme hojně a spouštíme jej na velkém množství různých počítačů, je docela snadno možné, že si odněkud odneseme i nějaký ten bonus navíc v podobě viru. Ten pak může proniknout i do vašeho stroje po připojení výměnného média (v případě, že nemáte dostatečnou antivirovou ochranu).

portable

V dnešní době existují dokonce již samostatné stránky, nabízející populární programy zdarma ke stažení, a to v přenosné podobě.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *