Příkazový řádek

Ačkoli doba MS-DOS je prehistorií, s Příkazovým řádkem se setkal téměř každý uživatel Windows. Právě z tohoto systému má svůj původ, nikoli ale textové rozhraní obecně. Příkazový řádek umožňuje spouštět programy v textovém režimu.

Jsou to různé utility a drobné aplikace a často je příkaz v Příkazovém řádku jedinou možností, jak danou činnost ve Windows provést.

Příkazový řádek je v základním nastavení oknem s černým pozadím a bílým textem jako v MS-DOSu. Vnitřní název programu je cmd.exe. Pomocí Příkazového řádku se dají spustit různé služby, používat síťovou diagnostiku a další nástroje. Zejména ve Windows Server má větší význam, nahrazuje jej však PowerShell. V dřívějších verzích Windows Server byl Příkazový řádek hojně využíván ke spouštění síťových utilit. Příkazový řádek nejsnáze spustíme přes Start – Spustit a napsáním cmd, případně ve Windows 8 přímým vyhledáním pojmu Příkazový řádek či též přes Spustit.

Běžný uživatel se s ním nemusí takřka setkat, zatímco pokročilí uživatelé jej stále využívají velmi často. Má několik možností nastavení, zejména nastavení zobrazení (velikost písma a okna, barvy), konfigurace klávesových zkratek, pamatování historie příkazů a dalších možností. Nastavení klávesových zkratek je užitečné pro efektivnější používání Příkazového řádku a zkratky mají svůj význam odlišný od výchozích ve Windows. Tato nastavení zobrazíte vybraním Vlastnosti ze systémové ikony okna (před titulkem okna).

Příkazový řádek ve Windows 7. Na obrázku vidíme výstup příkazu Netstat.

Příkazový řádek ve Windows 7. Na obrázku vidíme výstup příkazu Netstat.

V Linuxu funkci Příkazového řádku plní terminál, který je de facto linuxovou variantou.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *