Přípona souboru

Přípona názvu souboru

Přípona názvu souboru je část přípona, která nám v základě říká o jaký se jedná soubor a v jakém počítačovém programu jej otevřeme.

Při přesnější definici poté určuje jakého druhu soubor je a jaké používá kódování (formát souboru). Přípona od samotného názvu souboru bývá oddělené mezerou, či častěji tečkou „.“ Obvyklá délka přípony je 3 znaky, ale bývají i přípony delší (maximálně 4) či kratší.

Příklady přípon souboru

Příkladem přípony souboru je např.: .png (obrázek ve formátu PNG), .jpg nebo i .jpeg (obrázek ve formátu JPG), či .odt (textový dokument OpenDocument Text, z bezplatných kancelářských programů), či .doc, .docx (textový dokument MS Word).

Délky přípon souborů

Obvyklá délky přípony je 3 znaky a uvozuje ji tečka „.“, jak jsme uvedli již výše. Některé operační systémy, ale délku přípony omezují. Například MS-DOS a systémy používající souborové systémy FAT (bez podpory dlouhých názvů) mají omezení délku přípony striktně na 3 znaky. Omezují přitom i délku samotného názvu souboru na 8 znaků. Toto se označuje jako model 8.3 nebo 8+3.

Naproti tomu operační systémy využívající souborový systém NTFS délku názvu souborů neomezují. Unixové systémy souborů podporují přitom tečku „.“ jako běžný znak. Vzniknou poté mohou soubory s názvem data-komprimovana.tar.gz. I operační systémy s NTFS umožňují názvy souborů jakoby s více než jednou příponou, např. site.index.html.

Jak přípony vypadají v operačním systému Windows

Ideální pro zobrazení přípony souborů je správce souborů, který je zobrazuje téměř vždy ve výchozím nastavení. Naopak například Průzkumník ve Windows ve výchozím nastavení pouze informuje o jaký typ souboru se jedná. Samotnou příponu nezobrazuje. Její zobrazení ale lze nastavit.

Průzkumník Windows a pouhá informace o typu souboru

Ve výchozím nastavení Průzkumník ve Windows informuje pouze o typu souboru

Přípony souborů ve správci souborů

Zobrazení přípony souborů ve správci souborů

Přípony souborů v Průzkumníku Windows

Zobrazení přípon souborů po nastavení jejich zobrazování v Průzkumníku Windows

 

 

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *