Redakční systém

Redakční systém je české označení pro software (aplikaci), která usnadňuje fungování redakce tím, že uchovává data a informace a umožňuje s nimi pracovat, zobrazovat je a používat. V dnešním použití se při použití tohoto termínu většinou myslí „webový redakční systém“.

Z rozmachem používání Internetu a jeho uživatelů raketově vzrostl i počet tvůrců obsahu, kteří na něm uveřejňují informace, články. A nástroji, které jim toto podstatně usnadňují jsou právě webové redakční systémy. V anglické terminologii označované jako CMS. Alternativně může být také nazývám publikační systém.

V praxi webový redakční systém ukládá textová data (v 99 %) do databáze a umožňuje autorům (redakci obecně) s nimi manipulovat a uveřejňovat je (backend). Stejně tak se stará i o správné zobrazení textů a dat směrem ke čtenáři (frontend) – to v podobě webové stránky.

V dnešní době téměř všechny stránky využívají redakčního systému (CMS) v nějaké podobě. A to v podobě proprietárně vyvinutého a licencovaného komerční firmou, některého z open source, případně vlastní řešení. Usnadňuje vkládání obsahu, jeho případné mazání, vzájemné vazby atd. Pokud by se nepoužíval webový redakční systém, musely by webové stránky být tvořeny offline generátorem (např. program MS FrontPage) a následně ve formě HTML souborů nahrávány na server. Tento postup by ale byl značně nevýhodný, protože by velmi komplikoval zapojení více autorů najednou a dosti by omezil možnosti vzájemného propojení obsahu v rámci dané webové stránky.

I náš server Zdarma.org využívá open source redakční systém, který jsme upravili dle našich potřeb.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *