Registr Windows

Registr v operačním systému Windows je jednou z nejdůležitějších součástí pro správný chod hardwaru i softwaru. Je to v podstatě databáze, v níž jsou zapsány konfigurace hardwaru, softwaru (jeho nastavení), asociace souborů, nastavení práv uživatelů, systémové politiky a spousta dalších parametrů.

Téměř každý program, který instalujeme, si zapisuje do registru své údaje. Logika registru je založena na klíčích a hodnotách (klíče jsou něco jako složky). Registr je hierarchický a je rozdělen do 5 základních klíčů:

  • HKEY_CURRENT_USER (HKCU) – informace o profilu aktuálně přihlášeného uživatele a jeho nastavení
  • HKEY_USERS (HKU) – informace o profilech všech uživatelů v systému
  • HKEY_LOCAL_MACHINE (HKLM) – konfigurace (hardwarová i softwarová) místního počítače, zabezpečení
  • HKEY_CLASSES_ROOT (HKCR) – zj. asociace souborů
  • HKEY_CURRENT_CONFIG – hardwarový profil při spuštění systému

Každý klíč obsahuje spoustu dalších podklíčů. Hodnoty jednotlivých klíčů mohou být binární, textové nebo číselné.

Ve Windows existuje program Editor registru (regedit.exe) umožňující přímo měnit téměř jakékoli hodnoty registru. Pozor, nezkušení uživatelé by se rozhodně do úprav neměli pouštět, je riziko znefunkčnění celého systému i hardwaru. Pokud přesně nevíme, co daná změna provede, raději to nezkoušet. Vlevo jsou klíče, vpravo hodnoty.

Klíče a hodnoty jsou podobné v registru jako složky a soubory

Editor registru ve Windows 7 s rozbalenými klíči

Registr Windows je důležitý a nezbytný pro chod systému. Udržuje informace o hardwaru, softwaru a nastavení systému. Registr je možné zálohovat a v případě potřeby obnovit do funkčního stavu. Často se při instalacích a odinstalacích programů nesmažou hodnoty z registru a občas je dobré jej pročistit, například programem Glary Utilities či třeba poměrně známý CCleaner.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *