Logo rss

RSS

RSS je prostředek pro sdílení a upozorňování na změnu obsahu zejména na webových stránkách. Dnes je však tato technologie nasazována i jinde, např. do webových služeb.

RSS je zkratka pro anglické: „Really Simple Syndication“ (česky: Opravdu jednoduché dodání), často bývá ale překládáno i jako zkratka pro „Rich Site Summary“ (česky: bohaté shrnutí stránky).

Jedná se o formát z rodiny XML formátu, který snadným způsobem zpřístupňuje vzdálený obsah, zejména webových stránek. RSS je většinou nazývám jako RSS kanál, či RSS zdroj. RSS kanál webové stránky může zpřístupňoval celý nově uveřejněný obsah, nebo pouze jeho shrnutí (je častější). Takovýto „kanál novinek“ může čtenář či program číst (stahovat) a mít tak přehled o nových článcích, nebo změnách.

RSS má poměrně jednoduchou syntaxi a je možno jej číst strojově a dále zpracovávat. Uživatelé většinou používají tzv. RSS čtečky (či čtečky RSS kanálů). Přehled takovýchto programů naleznete pod tagem čtečky RSS kanálů.

Na webových stránkách bývá označen svým typickým (většinou oranžovým) logem. Přímo ve svém webovém prohlížeči si můžete zde: prohlédnout RSS kanál webu Zdarma.org.

RSS kanál ve webovém prohlížeči

RSS kanál Zdarma.org zobrazený ve webovém prohlížeči Firefox

Zdrojový kód RSS kanálu

RSS kanál jak vypadá při zobrazení jeho zdrojového kódu.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *