RTF

RTF (Rich Text Format) patří mezi typ souboru s formátovaným textem. Není svázán jako výchozí typ souboru s žádným programem a jeho výhoda je přenositelnost formátování.

RTF soubory otevře bez problémů většina textových procesorů se zachováním formátování. V tom se svým použitím blíží jako PDF formát. Dokument uložený v RTF bude vypadat ve všech textových procesorech stejně. Oproti PDF se ale jedná stále o editovatelný dokument, obdobu dokumentu např. ve formátu DOC.

RTF podporují takřka všechny textové procesory, umí jej otevřít i do tohoto formátu ukládat. Dokument může obsahovat formátování textu (písmo, barvu, velikost, podtržení, apod.), vložené objekty (obrázky, atd.) včetně OLE (Object Linking and Embedding).

RTF využívá formátování textu

RTF využívá formátování textu

Pokud se podíváme na RTF dokument v prostém textu, uvidíme něco vzdáleně podobného jako HTML kód – význam formátu určují „tagy“, syntaxe se podobá TEX kódu. Díky tomu jsou tak soubory přenositelné podobně jako HTML stránku zobrazí každý prohlížeč stejně.

Vnitřně je RTF zapsán syntaxí značek pro definici významu formátování

Vnitřně je RTF zapsán syntaxí značek pro definici významu formátování

I přes jeho univerzálnost se RTF nepoužívá tak často, jako například PDF. Mezi textovými dokumenty je na popředí DOC (DOCX) od Microsoftu nebo otevřené formáty (ODT). Také RTF lze samozřejmě převést do PDF.

Známým programem pracujícím s RTF je AbiWord, ukládat i otevírat jej umí i aplikace Writer z kancelářských balíků OpenOffice a LibreOffice.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *