S.M.A.R.T.

S.M.A.R.T.

Technologie S.M.A.R.T. (často prostě jen SMART) je poměrně klíčovou technologií současných pevných disků. Má za úkol monitorovat a analyzovat stav disku jako prevence proti jeho poškození.

Samotnému poškození sice nemusí předejít, jde spíš o analýzu a kontrolu. Pomocí různých nástrojů si lze právě díky S.M.A.R.T. zkontrolovat, jak na tom disk je a zda je čas uvažovat nad jeho výměnou. Zkratka znamená Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology, což přesně odpovídá účelu.

Selhání pevného disku následkem jeho poškození může mít fatální následky včetně ztráty dat. Nefunkční disk je patrně jedna z nejobávanějších poruch, která v podstatě zničí Vaše data. Samozřejmě, je možnost nabootovat například nějakou live linuxovou distribucí a zkusit, zda je disk aspoň viditelný a pokusit se data zachránit. V horším případě dojde k fyzickému zničení či jinému poškození, které je nevratné.

Diagnostika mnoha parametrů

S.M.A.R.T. sleduje mnoho parametrů, které jsou klíčové pro správnou funkčnost disku. Jedná se o kontrolu otáček, teploty a mnohých dalších parametrů, z nichž každý je podstatný pro správnou funkčnost. Podívejme se na vybrané parametry:

  • Read Error Rate (četnost chybovosti čtení surových dat)
  • Spinup Time (čas potřebný k roztočení disku)
  • Start/Stop Count (počet cyklů roztočení a zastavení hřídele)
  • Reallocated Sector Count (počet přemapovaných sektorů při chybě)
  • Power Cycle Count (počet zapnutí/vypnutí)
  • Temperature (teplota)
  • Uncorrectable Sector Count (počet neopravitelných sektorů)
  • G-Sense Error Rate (četnost chyb vlivem nárazů)
  • Hardware ECC Recovered (počet hardwarových ECC chyb za běhu)
  • a mnohé další

Každý parametr má své kritické hodnoty, po jejich překročení může být disk poškozen za krátký čas či to je varovný signál předzvěsti selhání. Proto je dobré pravidelně disk hlídat a provést S.M.A.R.T. kontrolu. Obvykle je na výběr rychlý nebo hloubkový test. Hloubkový test může trvat i několik hodin, ale vyplatí se jej občas udělat.

S.M.A.R.T. kontrola v průběhu

S.M.A.R.T. kontrola v průběhu

Po skončení testu se dovíte, jak na tom Váš disk je a které parametry jsou v pořádku a u kterých se blíží kritická hodnota nebo je již překročena. To může být signálem k zamyšlení nad koupí nového disku, abyste nepřišli nečekaně o data vlivem chyby, kterou S.M.A.R.T. může včas odhalit. S.M.A.R.T. je diagnostický nástroj, nikoli opravný, slouží jako prevence a je dobré test provádět pravidelně.

HD Tune "v akci" při skenování chyb

HD Tune „v akci“ při skenování chyb

S.M.A.R.T. pro klasické i SSD disky

Pro operační systém Windows existuje spousta nástrojů, například HD Tune, Active@ Disk Monitor či nástroj SSD-Z vyloženě pro SSD disky. U linuxových distribucí často najdeme již v systému nástroj pro správu disků a tím i S.M.A.R.T. Technologii dnes podporují všechny současné pevné disky, jak klasické tak i SSD. Programy, které se zaměřují na práci s těmito daty naleznete i pod šťítkem S.M.A.R.T. .

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *