Screensaver

Neboli česky spořič, případně šetřič obrazovky.  Původní záměr spořiče bylo šetření CRT monitorů a snížení odběru energie. Dnes na moderních LCD monitorech je spořič hlavně dekorativním prvkem. Může mít mnoho podob – od černé obrazovky, přes jednoduché obrazce až vizuálně realistické akvárium.

Screensaver tak v dnešní době příliš neušetří, přesto zůstává jednou z funkcí i dnešních operačních systémů. jako například Windows 10. Spořič může mít mnoho podob, obvykle se jedná o různé animace, měnící se obrázky a různé efekty. Od jednoduchých tvarů, přes promítání obrázků ze složky až po realistické animace typu hořící krb, akvárium s rybami či třeba průlety.

Spořič Prostorový text s nastavením zobrazení

Nastavení screensaveru prostorového textu ve Windows

Spořič se aktivuje po uplynutí zadané doby nečinnosti počítače. Samozřejmě je možné spořič zcela deaktivovat. Ve Windows mívají spořiče příponu souboru SRC (od slova screensaver).

Černá obrazovka

Základem mnoha spořičů je černá obrazovka s animovanými obrazci, což byla původní myšlenka úspory životnosti monitoru a energie. V současnosti se setkáme s mnoha screensavery, které se promítají na celou plochu, například zmíněné akvárium. Například některé spořiče se v systému Windows objevují více než 20 let, např. Mystifikace nebo Prostorový text. Některé šetřiče mají nastavitelné parametry a rovněž lze požadovat zadání hesla pro návrat do prostředí systému.

Spořič Mystifikace je jeden z legendárních ve Windows

Mystifikace je spořičem ve Windows již od verze 3.11.

Online screensavery

Stále častěji se setkáme se spořiči, které využívají informace online. Je tak například jako spořič mít aktuální vizualizace počasí v daném místě nebo třeba animovaný 3D model Měsíce dle aktuálního stavu. Přkladem je třeba spořič YoWindow nebo Actual Moon 3D. Takové spořiče využívají online informace.

Vzhledem k tomu, že se využívá připojení a řada spořičů je graficky náročných na vykreslování, původní význam je tak pasé a screensaver slouží spíše jako zajímavé oživení monitoru. Ve své nabídce mají spořiče mnohé distribuce Linuxu i systém MacOS od Applu.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *