screenshot

screenshot

Screenshot je anglický termín používaný v oblasti počítačů. Označuje grafické zachycení aktuálního obsahu obrazovky počítače či dalšího zařízení tak, aby jej bylo možno dále prezentovat nebo s ním pracovat.

Screenshot můžeme do češtiny převést jako „snímek obrazovky“. Jedná se většinou o grafický soubor (obrázek), ve kterém je uložen obsah obrazovky v podobě, jakou měl pře zachycení.

Termín vznikl spojením anglických slov „screen“, obrazovka, a „shot“, záběr, snímek. Slouží většinou k předvedení programu, stavu, vysvětlení postupu práce na počítači či dalším zařízení s displayem (obrazovkou, či obecně grafickým zobrazovacím zařízením).

Screenshot plochy Windows 8

Screenshot pracovní plochy systému Windows 8

Jak vytvořit Screenshot

Pro zachycení aktuálního obsahu obrazovky slouží speciální programy, případně lze použít klávesy Print Screen, která je na drtivé většině klávesnic. Pokud není uvedena celým textem, používá se např. zkratka „Prt Scn“ či obdobná. Viz naše obrázky dvou různých klávesnic od dvou různých výrobců.

Klávesa print screen

Klávesa print screen na klasické klávesnici s numerickým blokem.

Klávesa printscreen odlišná klávesnice

Klávesa printscreen na novější klávesnici s jiným rozmístěním kláves

Po stlačení této klávesy se uloží aktuální obsah, který se zobrazuje na monitoru a je uložen do pracovní paměti, které se říká clipboard. Následně je možno data načíst v některém z grafických programů (např. XnView) a uložit jako obrázek nebo vložit rovnou do textového procesoru jako jsou OpenOffice Writer (nebo MS Word).

Pokud chceme uložit pouze aktuální okno, které například není zvětšeno přes celou velikost obrazovky, většinou pomůže kombinace kláves ALT + Print Screen.

Pokud preferujete uložení obsahu obrazovky přímo pro to určeným programem jedním z nich je např. ScreenHunter. Další podobné programy naleznete pod tagy zachycení obrazovky a screenshot.

Screenshot na dalších zařízeních

Na dalších zařízeních (mimo počítače) je zachycení obrazovky také většinou možné, ale občas poněkud komplikované. Níže uvádíme některé z nich a postup jak screenshot pořídit.

Android

V operačním systému Android byla podpora pro screenshoty zařazena ve verzi 4.0. Snímek se uloží po stlačení Snížení hlasitosti a Zapnutí.

U starších verzí Androidu ale některé zařízení také toto podporovaly a to po zadání některé z těchto kombinací:

  • stlačit a držet tlačítko Domů a Zapnutí
  • stlačit a držet tlačítko Zpět a Zapnutí
  • stlačit a držet tlačítko Zpět a 2x poklepat (stlačit) tlačítko Home – fungovalo nám na mobilu Samsung GT-i5800 s Androidem 2.2
Amazon Kindle

I u této čtečky elektronických knih je možná uložit snímek displaye. Aktivace této funkce se opět liší dle verzí:

  • Kindle nebo Kindle Touch – stlačte a držte tlačítko Domů a klikněte kamkoliv na displayi
  • Kindle Keyboard (Kindle 3 a Kindle DX) – stlačte Alt + Shift + G
  • Kindle Fire 2 a Kindle Fire HD (musí mít tlačítko ovládání hlasitosti) – najednou stlačte tlačítko snížení hlasitosti a tlačítko Zapnutí. Snímek najdete v aplikaci fotografií.
  • Kindle Fire (bez tlačítka ovládání hlasitosti) – nutno je připojit zařízení k počítači a snímek sejmout pomocí Kindle SDK programu na počítači
Zařízení s iOS systémem

Screenshoty jsou podporováno ve verzi iOS 2.0 a novějších. Stačí zároveň stlačit tlačítko Domů a tlačítko pro zamknutí přístroje. Obrázek má formát PNG a je uložen mezi fotkami z fotoaparátu (pokud jej zařízení má)  nebo mezi uloženými fotografiemi, pokud zařízení fotoaparát nemá.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *