shareware

shareware

Shareware je označení pro druh software (počítačových programů), které je možno zdarma získat na Internetu a nebo např. jako přílohy na CD či DVD u softwarových magazínů.

Pojem Shareware je složeninou anglických slov „share“ (sdílet) a „ware“ (výrobky), kdy přípona „ware“ je zde vypůjčená z termínu „software“.

Shareware je tedy skupina počítačových programů nebo hry (obecně software), který je záměrně poskytnut zdarma a umožněno je i jejich další sdílení (šíření). Cílem je, aby si danou aplikaci vyzkoušelo co nejvíce uživatelů a zjistili, zda jim vyhovuje. Pokud jej poté chce používat dlouhodobě musí se zaregistrovat a nebo si danou aplikaci zakoupit.

Šířených shareware programů je několik druhů, ale většinou jsou ošetřeny tak, aby uživatel byl motivován si aplikaci po vyzkoušení koupit. Software může být omezen svou funkčností časově (trialware, na zkoušku, je nejčastější), deaktivovány jsou důležité funkce (crippleware) nebo je snížen uživatelův komfort (adware, nagware). Označovány jsou poté i jako demoverze.

typická nabídka shareware programů

Typická nabídka shareware programů. Zdarma nabízejí zkušební verzi, plná je již placená.

V obecnosti jsou jako shareware označovány aplikace a hry, které si lze bezplatně stáhnout a nainstalovat, ale jsou v nějakém podstatném směru značně omezeny oproti „plné“ placené verzi. Opakem jsou kategorie software freeware nebo open source, které jsou poskytovány zdarma a se všemi dostupnými funkcemi.

V dnešní době se shareware nejčastěji šíří na Webu, v minulosti byly důležitějším distribučním kanálem CD nebo DVD přílohy tištěných magazínů o počítačích.

Výzva shareware programu WinZip

Výzva programu WinZip zobrazovaná při každém spuštění. Možnost tvorby archívů je navíc omezena na 45 dní.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *