simulator-logo

Simulátor

Zařízení mající za úkol co nejvěrněji napodobit reálné podmínky daného odvětví v odlišném prostředí. Právě v závislosti na odvětví se simulátory obvykle dělí do několika kategorií.

Realita

Tato definice ale nemusí nutně znamenat jenom počítačové simulátory, které jsou asi nejvíce rozšířeny a známy na poli veřejném. Z filmů či knih si určitě minimálně vybavíte simulátory pro kosmonauty či piloty letadel, které mají za úkol připravit daného člověka na úkol, který bude probíhat právě v odlišných podmínkách, než v nichž se nachází „nyní“.

Počítače a konzole

Pokud se vrátíme zpět k počítačové tématice, snad každý uživatel již do kontaktu se simulátorem přišel. Jedná se o počítačové hry či přímo samostatné aplikace (například autoškola), které se ve vás snaží evokovat pocit reality, zatímco sedíte v poklidu a v křesle u svého počítače nebo herní konzole.

Mezi nejznámější simulátory lze zařadit ty, ve kterých ovládáte automobily (přemírou reality se může chlubit rFactor nebo série Gran Turismo), či nákladní vozy, ale i čtyřkolky, motocykl apod. Velice populární jsou také simulátory, v jejichž rámci se ujmete ovládání nějaké dopravního prostředku, určeného k přepravě vícero pasažérů, ať už se jedná o vlak, metro, letadlo a tak dále.

Další kategorie

Jenže simulátory nabízejí celou řadu dalších odvětví, které je třeba zmínit. Ať jde o hlavně v posledních letech rozšiřující se sérii „Simulátor dosaďte název zařízení“, v němž si můžete vyzkoušet například roli záchranáře-řidiče sanitky, nebo třeba člověka obsluhujícího vysokozdvižný vozík.

Širokou škálu tvoří také sportovní simulátory. Ano, všechny hry například ze série NHL nebo FIFA jsou sportovní simulací, tedy simulátorem. A to včetně těch, které jste jako malí hráli (nebo ještě hrajete) a které svým vzezřením připomínaly spíše pixelizované cosi než napodobeninu daného sportu. U simulátoru totiž nejde v první řadě o grafiku (i když je důležitá), ale o hratelnost.

Odvětví simulátorů lze také kombinovat. Například simulátor létání můžeme spojit s válečným simulátorem a hned vznikne hra, v níž máte jakožto bojový pilot za úkol sestřelovat nepřátelské letouny. Jedná se tak o tzv. letecké simulátory.

 

simulator-ukazka-1

I takto může vypadat prostředí pro moderní domácí závodní simulátor. Jeho cena se však pohybuje vysoko nad částkou deset tisíc korun českých, a to se jedná o ty nejlevnější modely…

simulator-ukazka-2

Ukázka letecko-vojenského simulátoru, konkrétně se jedná o záběr na ovládací knipl a další komponenty letadla z Druhé světové války).

Specifickým odvětvím jsou bojové a i poté strategické simulátory a vojenské simulátory, kdy je hráč postaven spíše do pozice velitele, který rozhoduje o strategických a velitelských rozhodnutích.

Rozličné hry a aplikace tohoto druhu naleznete v rubrice webu Zdarma.org Simulátory.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *