skin

skin

Skin v oblasti počítačů značí měnitelný grafický vzhled počítačové aplikace, operačního systému atd.

Skin je slovíčko z angličtiny značící mezi jiným „lidskou pokožku“. V oblasti počítačů poté nese význam balíčku, který umožňuje změnit vzhled grafického uživatelského rozhraní. Funkce, možnosti a obsah daného programu či dalšího elementu přitom zůstávají stejné.

Samotný balíček skinu pro určitý program je poté většinou ve formě komprimovaného ZIP souboru, či v jiném formátu, který si daná aplikace načte a je schopna s jeho pomocí změnit vzhled.

Příklady skinu

Obecně skiny podporují programy a aplikace, které se snaží upoutat uživatele přidanou hodnotou oproti konkurenci, možnost individuálního vzhledu, jedinečnosti, modernosti. Obvykle se jedná o multimediální přehrávače, komunikační programy, ale stranou nezůstávají ani webové prohlížeče nebo operační systémy. V moderním pojetí grafického vzhledu webových stránek za pomocí CSS stylů se objevují skiny i u webových stránek.

Skiny podporuje většina operačních systémů, které tak umožňuje uživatelům nastavit vzhled prostředí dle svých preferencí. Mezi PC programy je pro podporu skinů známý multimediální přehrávač WinAmp, který je možno (vzhledově) změnit k nepoznání. Skiny jsou často podporovány i jinými programy, jak je tomu např. u výše uvedeného a již nevyvíjeného WinAmpu. Jeho skinové soubory totiž podporuje vzhledově a funkčně velmi blízký (ale novější) program AIMP.

WinAmp Skin Hitchhikers guide

WinAmp Skin Hitchhikers guide, neotřelý, zajímavý.

Klasický vzhled WinAmpu

Pro porovnání klasický vzhled programu WinAmp

Ukázky dalších skinů přehrávače WinAmp

 

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *