smartphone

smartphone

Mobilní telefon s pokročilejšími výpočetními schopnostmi oproti klasickým telefonům, a obsahující samostatné aplikace například pro přehrávání hudby, videa, GPS navigace a podobně. Chytrý telefon, jak zní překlad jeho názvu, lze také obvykle ovládat pomocí dotykového ovládání přes jeho obrazovku.

Ačkoliv se to na první pohled nemusí tak zdát, definice a odlišení chytrého telefonu od toho „hloupého“ je vlastně úplně jednoduchá. Zatímco „obyčejné“ mobilní telefony nedovolí instalaci a úpravu programů, smartphony ano. Navíc disponují operačním systémem (podobně jako vaše stolní počítače a notebooky).

Mezi nejrozšířenější operační systémy (zkráceně OS) patří Android, iOS, Windows Phone či nově Firefox OS. Telefony navíc umožňují instalaci dalších programů, jenž mohou vylepšovat základní funkce zařízení (programy na fotografování, správu poznámek, posílání sms zpráv zadarmo a tak dále), či her, které si lze stáhnout z aplikací a webových stránek k tomu určených (například Google Play).

Nevýhodou může být fakt, že takové telefony jsou relativně snadno napadnutelné, navíc pokud si připočteme to, že velká většina uživatelů na telefonu používá aplikaci internetového bankovnictví, může být v sázce opravdu hodně. I proto je důrazně doporučena antivirová ochrana a obezřetnost při instalacích aplikací z neověřených zdrojů.

smartphone

Ukázka rozhraní menu chytrého mobilního telefonu.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *