tetris-logo

tetris

Nejslavnější počítačová hra, kterou v roce 1984 vyvinul ruský vědec Alexej Pažitnov. Nechal se inspirovat hrou Pentomino.

Hra byla původně určena pro čistě ruský stroj Elektronika 60, z něj se však díky Vadimu Gerasimovi dostala o dva roky později na populárnější IBM PC, následkem čehož se hra ocitla i v USA, kde slavila velký úspěch.

Herní princip Tetrisu

Tato hra, jež se nacházela snad na každém herním zařízení, a to včetně těch opravdu jednoduchých, využívá primitivního, avšak nesmírně chytlavého herního principu. Grafika, zvuky, to vše jde zde naprosto irelevantní – opravdu jde pouze o hratelnost.

Úkolem hráče je správně poskládat různě tvarované útvary, složené z malých kostiček, do hracího pole tak, aby vyplnil co nejvíce prostoru. Útvary náhodně „padají“ z horní části herního pole a lze s nimi otáčet v rámci 360°.

Pokaždé, když dokáže zaplnit jednu řádku hracího pole, ona řádka zmizí, čímž dojde k navýšení skóre hráče. Maximálně můžou najednou zmizet čtyři takto zaplněné řádky. S tím, kolik řad odbouráte, zvyšuje se rychlost přicházejících útvarů. Pokud se dostanete do takové výšky, kdy už se do prostoru pole nevejdou nově „padající“ objekty, hra končí. To je vše, žádná věda.

Hra se dělí do úrovní, levelů, kdy s každým dalším se zvyšuje rychlost jakou kostky padají dolů.

Variace hry

S hrou se můžete setkat v různých vizuálních provedeních (např. Lemris), avšak princip je vždy většinou stejný, nebo alespoň podobný. Je tak možné, že už jste Tetris hráli, aniž byste o tom sami věděli.

V dějinách tetrisu lze nalézt i českou stopu. V roce 1990 spatřila světlo světa hra Tetris 2, určená pro počítač Sinclair ZX Spectrum. Jejím vývojářem byl Čech František Fuka. Hlavní rozdíl oproti klasickému tetrisu spočívá v tom, že je zde možná hra dvou hráčů na jednom počítači, což značně rozšiřuje herní možnosti.

tetris

Ukázka všech tvarů, s nimiž se ve hře setkáte.

Stáhnout si můžete různé varianty hry pod tagem Tetris.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *