Textový editor

Pojem textový editor bývá často zaměňován s textovým procesorem. Textové editory se chápou jako programy ke zpracování surového, tzv. čistého textu (plain textu) bez formátování. Jsou určené pro tvorbu a úpravy dokumentů, v nichž pouze o samotný text. Slouží též k editaci různých konfiguračních souborů obsahující čistě textové údaje.

Mezi nejznámější patří Poznámkový blok, který je součástí Windows. Má velmi strohé možnosti. Mezi vypracovanější editory řadíme ty, které umějí zvýrazňovat syntaxi různých programovacích jazyků a slouží pro práci se zdrojovými kódy. Jsou to tzv. programátorské editory, ale jsou stále čistě textové. Zvýrazňují klíčová slova, proměnné, apod. ve zdrojovém kódu. známý je například PSPad, který umí zvýrazňovat syntaxi pro desítky programovacích a skriptovacích jazyků.

Nejznámějším formátem čistého textu je TXT. Při přenosu dokumentů mezi různými systémy je třeba ukládat v UTF-8 znakové sadě, většina editorů ji nabízí automaticky. Některé editory nabízejí číslování řádků ke snadné orientaci v textu. Nikdy však nechybí práce se Schránkou a možnost hledání a nahrazování v dokumentu.

Textový editor změní písmo pro celý dokument

Textový editor změní písmo pro celý dokument

V textovém editoru lze změnit písmo jen globálně pro celý dokument, resp. pro program jako výchozí zobrazení. Neumožňuje nijak formátovat jednotlivé části textu. Tím se zásadně liší právě od textových procesorů typu Microsoft Word. Účelem textového editoru je rychlá tvorba editace čistého textu.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *