textový procesor

Je program (software) sloužící zejména k tvorbě a úpravám textu, tedy textových dokumentů. Patří mezi jedny z nejstarších typů programů.

Bývá často součástí kancelářských balíků, kde je vždy nedílnou součástí. V dnešní době neslouží ryze ke zpracování textu, ale v dokumentu mohou být vložené obrázky i multimediální obsah. Textový procesor nenahradí DTP aplikace pro profesionální tisk či editory typu TEX určené hlavně pro náročné dokumenty obsahující složité vzorce.

Textové procesory existovaly ještě před příchodem grafických rozhraní, na obrazovce byly velmi omezené možnosti. Základem tvorby dokumentu je formátování, tedy text může mít různé písmo, barvy, styly, apod. Dnes vše ihned vidíme na obrazovce, jak bude dokument vytištěn – jedná se o tzv. technologii WYSIWYG. Odtud jsou takového editory označovány jako WYSIWYG editory. Dříve byl výsledek vidět teprve až na papíře.

MS Word a nejen formát DOC

Nejznámějším textovým procesorem je bezesporu Microsoft Word, který vznikal již v 80.-tých letech. Microsoft přišel se „standardním“ formátem DOC pro textové dokumenty. V uvozovkách proto, že kompatibilita nebyla a není vždy 100% mezi verzemi Wordu či když otevřeme DOC dokument v jiném editoru. V roce 2007 přišel Microsoft s nástupcem DOCX. Dnes i jiné než Word umí otevřít i editovat DOC i DOCX, většinou bez problémů. Jsou však i tzv. otevřené formáty, v případě textu je to ODT. Některé textové procesory používají i vlastní formáty, těm je dobré se vyhnout. Univerzální je také RTF a textové procesory umí i export do PDF. Českou legendou je editor T602 z dob systému MS-DOS. Velice propracovaný je také Writer, je součástí kancelářského balíku LibreOffice či sesterského Open Office, který je zcela zdarma a může ve většině případů spolehlivě nahradit Microsoft Office.

PDF export v LibreOffice Writer

PDF export v textovém procesoru LibreOffice Writer

Současné textové procesory nabízejí spoustu funkcí, mezi které patří:

  • vkládání obrázků, tabulek, grafů či multimediálního obsahu
  • možnost síťové spolupráce na dokumentech, sdílené revize
  • načítání i ukládání v mnoha formátech
  • používání odkazů, poznámek, záhlaví, zápatí, atd.
  • kontrola pravopisu, případně i gramatiky
  • bohaté možnosti formátování textu barvami, styly, odrážkami, efektní text
  • vzájemná kompatibilita rozšířených formátů (DOC, DOCX, RTF, ODT)

Textový procesor se nehodí na tvorbu webových stránek, přestože to do jisté míry umožňují. Výsledky jsou obvykle tristní. Každopádně jsou textové procesory jedním z nejstarších a nejpoužívanějších programů vůbec. V operačním systému Windows najdeme jednoduchý textový procesor WordPad.

Bez formátování je textový editor

Další skupinou jsou textové editory bez možnosti formátování. Slouží ke tvorbě a úpravám tzv. prostého textu, tedy surového textu bez možnosti měnit vzhled. Ideální pro editaci různých konfiguračních souborů, případně i zdrojových kódů. Proto se někdy můžeme setkat s odlišením pojmů textový editor (pouze pro text) a textový procesor (s formátováním). Často se však pojem editor používá běžně i pro ty nabízející formátování.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *