touchpad-logo

touchpad

Polohovací zařízení, nejčastěji známé z přenosných počítačů, tedy notebooků, které nahrazuje funkci klasické myši.

Možná i vy jste si v počátcích vašeho seznamování s počítači kladli dotaz, jak se nazývá to zařízení, umožňující pohyb myši na vašem notebooku. Ano, jedná se právě o touchpad, hlavně v internetových diskuzích nazývaný velice rozličnými a vtipnými jmény.

Jak to funguje?

Jeho základní princip spočívá v tom, že – podobně jako třeba displeje vašich chytrých mobilních telefonů – snímá pohyb prstu (přesnější řečeno jeho elektrickou kapacitu) a ten přenáší v podobě kurzoru myši na obrazovku.

V blízkosti touchpadu, jehož rozměry mohou být zcela libovolné a závisí na výrobci, by se také mělo pohybovat mechanické tlačítko pro jeho vypnutí/zapnutí (ve většině případů lze provést i softwarově). Zakázání funkce touchpadu využijí hlavně uživatelé, kteří si k notebooku připojí myš klasickou, a to z toho důvodů, aby nadále nedošlo třeba k omylem vyvolanému snímání na ploše touchpadu i v případě ovládání myší, což by vedlo k narušení práce na PC.

Zajímavosti

U Applu naleznete stejné zařízení pod názvem Trackball, a to již od roku 1994. V současné době lze zakoupit i touchpady externí.

touchpad

Zobrazení klasického a relativně nového zařízení, externího (přenosného) touchpadu.

externí bezdrátový touchpad

Externí bezdrátový touchpad se dvěma tlačítky

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *