trackball-logo

Trackball

Vstupní zařízení podobné klasické počítačové myši, jež má taktéž za úkol zajistit ovládání počítače. Liší se hlavně nahrazením typického kolečka.

Jeho největší odlišení, právě od myši, spočívá v tom, že kolečko, umístěné obvykle uprostřed „horní“ plochy myši, se nacházejí většinou na boku – může ale být i v podobné poloze jako u klasické myši – a je nahrazeno volně otočnou kuličkou, což je nejpodstatnější rozdíl.

trackball-3

Trackball s kuličkou klasicky, „nahoře“.

Právě s pomocí této kuličky ovládáte (nejčastěji palcem) kurzor myši, pohybující se na obrazovce počítače. Takové ovládání mohou shledat jako výhodnější jednak zdravotně omezení uživatelé, jeho největší využití lze ale nalézt v průmyslové výrobě, veřejných prostranstvích či v aplikacích, kde je důležitá vysoká přesnost kurzoru – grafické programy apod.

Podložka s kolečkem, jak zní nejjednodušší popis Trackballu, se naopak údajně moc nehodí pro rychlé počítačové hry, i přesto se ale najdou hráči (hlavně mezi mladšími generacemi), kteří si Trackball nemohou vynachválit.

tracball-2

Trackball s kuličkou v boku.

Bohatá historie, horší současnost

Původně se jedná o vojenské zařízení, patentované už v roce 1947, kdy existoval jeho jediný prototyp. Ten sloužil k vypočítání budoucího cíle letadel za předpokladu znalosti několika hodnot.

Z hlediska PC se o první kompletaci postarala společnost Telefunken Konstanz v roce 1965. V dnešní době mají výsostní postavení na poli výrobců Trackballu známé firmy Logitech a Kensington.

tracball-1

Využití trackballu ve veřejných prostorech.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *