trackpoint-logo

Trackpoint

Polohovací zařízení, které má, podobně jako touchpad, za úkol svojí funkcí nahradit počítačovou myš.

1. říjen roku 1992 se díky Tedu Selkeru zapsal do dějin společnosti IBM a potažmo celého technického světa jako takového. Výše zmíněný zaměstnanec této firmy totiž vyvinul právě Trackpoint. Ten byl představen na počítačích ThinkPad 700 a 700C a oficiálně se vlastně jmenoval Trackpoint II, protože první verze obdobného zařízení se stejným účelem již byla kdysi v prodeji, nicméně s Trackpointem II (dále jen Trackpoint) neměla nic společného.

Popis zařízení

Jedná se vlastně o jakýsi joystick v podobě malého, barevně odlišeného (většinou červeného) polohovacího kolíku, jak se mu často přezdívalo. Nachází se mezi klávesnicemi B, G a H. Tento gumový či silikonový kolík lze jako analogovou páčku u joysticku naklánět a pohybovat tak kurzorem myši po obrazovce. Většinou je ovládán ukazováčkem, zatímco pro zbylá dvě tlačítky, nacházející se v prostoru klasického touchpadu, se nejčastěji využívají palce.

Výhody Trackpointu

Zařízení je takřka bezporuchové, protože neobsahuje žádné pohyblivé součásti. Navíc jej může stejně využívat jak levák, tak i pravák. Při práci s ním není třeba (jako u touchpadu) sundávat ruce z klávesnice, čímž se značně urychluje práce na PC. Trackpoint navíc mohou obsahovat i klávesnice od stolních počítačů. Jediné, na co je třeba dávat pozor, je dostatečná čistota rukou při práci se zařízením. Vhodné je také občasné provedení kalibrace.

Současnost

Trackpoint je v současné době spíše na ústupu, přesto jej však lze na určitých typech notebooků nalézt – nejčastěji se jedná o výrobky firem Lenovo, Dell, HP, Acer nebo Sony. Toto polohovací zařízení je také více spojeno s konzervativními uživateli, které najdeme zejména mezi firemními zákazníky. Tedy většinou business modely notebooků tímto zařízením i nadále disponují.

Zakomponování "Joypadu" v klávesnici.

Zakomponování „Joypadu“ v klávesnici.

trackpoint-2

Ukázka samotné čepičky Trackpointu mimo počítač. Z obrázku vyplývá, že zařízení lze zakoupit i samostatně (například kvůli jeho výměně).

Alternativní názvy Trackpointu

Protože trackpoint je registrovaná obchodní značka společnosti IBM funkčně shodné zařízení je u jiných značek notebooků nazýváno odlišně. Můžeme se setkat s označeními jako: Pointing stick (neutrální označení), PointStick, QuickPoint, Track Stick, AccuPoint nebo FineTrack.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *