trojský kůň

trojský kůň (program)

Trojský kůň je aplikace, která bez vědomí uživatele otevírá „zadní vrátka“ do počítače nebo jiného zařízení.

Zařazením se jedná o škodlivý program, malware, který bez vědomí uživatele odesílá informace a nebo umožňuje přístup k počítači vzdálenému útočníkovi. Nejčastěji trojské koně slouží ke krádeži nebo zničení dat a jsou nebezpečím pro poškození celého operačního systému počítače. Mohou ale i na dálku sledovat činnost uživatele (stisky kláves, obsah obrazovky), nainstalovat vyděračské programy (tzv. ransomware), těžit skrze nakažený počítač elektronické měny nebo např. použít nakažený počítač jako nástroj pro další nelegální aktivity, který zabrání identifikaci skutečného útočníka.

Na rozdíl od jiných druhů škodlivých programů se trojské koně nesnaží sami sebou nakazit další soubory, ani nakazit další počítače či zařízení.

Jak je počítač nejčastěji nakažen?

V současné době je dosti časné nakažení počítače samotným jeho uživatelem, jakmile je např. urgentně vyhlížejícím e-mailem donucen otevřít a spustit přílohu došlé e-mailové zprávy. Dalšími zdroji nákazy mohou být nelegální programy stažené z Internetu, které uživatel spustí.

Původ názvu trojský kůň

Jméno získala tato skupina programů po trojském koni, což je v řecké mytologii dřevěná dutá socha, kterou jako lest použili řečtí vojáci při obléhání města Trója v Malé Ásii (leží na dnešním území Turecka). Sochu darovali při dlouhodobém neúspěšném obléhání města trojanům jako dar bohům. Ti jej přijali a vtáhli dovnitř města. Uvnitř sochy ale byly skryti řečtí vojáci, kteří po setmění vylezli, otevřeli městskou bránu a následně město zničili.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *