tux-logo

Tux

Maskot operačního systému Linux, který má podobu tučňáka. Byl vytvořen roku 1996, a to americkým počítačovým programátorem Larrym Ewingem, jemuž byl předlohou nápad Linuse Torvaldsa, tvůrce tohoto operačního systému.

 

tux-puvodni-verze

Původní verze Tuxe.

Spekuluje se, že buclatý tučňák, který byl mimochodem vytvořen v programu GIMP, svobodném počítačovém softwaru, dostal své jméno podle slova tuxedo (anglicky frak, v němž je tučňák jakoby barevně oblečen), pravděpodobnější je ale odvození od pojmenování firmy, tedy Torvalds UniX – tak to alespoň tvrdí James Hughes.

Zajímavý je hlavně zrod Tuxe, který nebyl vůbec jednoduchý. Tux se zúčastnil celkem tří soutěží o logo Linuxu, jenže ani v jedné neuspěl. To je také důvod toho, že je nazýván jako maskot společnosti a nikoliv není jejím logem. Tedy až do roku 2009, kdy si změnu prosadil Linus Torvalds a logo pro verzi 2.6.29 Linuxu přepracoval Andrew McGown a Josh Bush. Tento Tux má „podnázev“ tasmánský ďábel.

tux-2009

Tux z roku 2009 alias tasmánský ďábel.

Na Tuxe lze narazit i v některých počítačových hrách; podobně jako třeba Mario u Nintenda je tučňák vlajkovou lodí Linuxu. Narazíte na něj například v titulech Tux Racer, Extreme Tux Racer, Tux Math Scrabble, TuxWordSmith Tux Math SuperTux, SuperTuxKart a dalších. V některých kouscích je možno hrát i za ženskou verzi Tuxe.

tux-alternativa

I Tux jde s dobou a je stále aktualizován – na obrázku jedna z novějších verzí.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *