USB flash disk

Flash disk, lidově „fleška“, je malé přenosné datové úložiště. Připojuje se do USB portu. Pracuje na principu flash paměti, resp. NAND. Výhodou USB flash disku je rozměr, který nepřesahuje několik centimetrů a můžete mít data stále u sebe.

Hodí se pro přenášení dat, i jako zálohové úložiště. Dnešní kapacity se pohybují od 2 do 512 GB, výjimečně i více. Zpočátku, cca před 10 lety byly velmi drahé – například i 128 MB stálo více než 1000 Kč, což bylo nevýhodné. Dnes jsou ceny i za desítky GB obvykle do 1000 Kč. Zcela nahradily diskety a v řadě případů i optická média (CD, DVD).

 

Běžná podoba USB disku.

jedna z běžných podob USB flash disku.

Velkou výhodou je právě přenositelnost, cenově je výhodnější USB externí disk. Flash disk však může sloužit pro běžné přenášení dat či jako záloha. V dnešní době má USB port také mnohá elektronika, takže lze si z „flešky“ například pustit hudbu či film v TV. Flash disky jsou odolné, paměť je přepisovatelná v mnoha cyklech, tudíž můžete s diskem neustále pracovat a data průběžně mazat a nahrávat. V současnosti se setkáme s flash disky pro USB 2.0 a USB 3.0 (rychlejší čtení i zápis), některé jsou vybaveny hardwarovým šifrováním dat (jsou však dražší). Velmi často se používají i k bootování například live distribucí Linuxu či k instalaci softwaru. Většina má LED diodu, která svítí při aktivní práci s diskem (čtení/zápis). Pro maximální bezpečí dat je dobré v operačním systému před vytažením z USB korektně ukončit činnost flash disku odpojením.

Odpojením flash disku máte jistotu správného ukončení činnosti

Pro ochranu dat je dobré flash disk vždy nejprve softwarově odpojit.

Obvykle mají flash disky základní tvar jako na obrázku výše, ovšem jsou i různé designové tvary v podobě různých předmětů, postaviček, atd. Časté jsou i reklamní flash disky s logem.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *