Základní logo USB

USB

USB neboli Universal Serial Bus, v překladu do češtiny: Univerzální sériová sběrnice. Jedná se o moderní rozhraní pro připojení jednotlivých zařízení (periferií) k počítači.

USB A konektor 1.1 a 2.0U počítačů USB nahradila předchozí porty, kterými byly například sériový, paralelní (LPT), PS/2 nebo Gameport. USB nebo předchozí porty slouží k připojení například tiskárny, myši, klávesnice, skeneru, joysticku, fotoaparáty, čtečky paměťových karet, ale i disketové jednotky nebo externí optické mechaniky a přenosné pevné disky.

Výhodou USB oproti jejím předchůdcům je podpora technologie Plug and Play (zapoj a hraj), kdy zařízení je možno zapojovat za běhu počítače.

USB umožňují k jednomu počítači připojit teoreticky až 127 zařízení. Toto číslo se ale může měnit s ohledem na složené zařízení – typicky multifunkční tiskárny se skenerem či faxem – a typ použitých USB rozbočovačů. Rozbočovače je téměř vždy nutno použít při potřebě zapojit více než 3 (4) zařízení. To v závislosti na počtu volných USB portů počítače.

Na Zdarma.org: hledat počítačové programy pracující s USB

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *