Uživatelské rozhraní

Uživatelské rozhraní označuje funkcionalitu téměř každého přístroje, který používáme. Umožňuje uživateli zadávat „příkazy“ a získávat zpětnou vazbu a informace.

Pro tento termín se používá zkratky UI, která vychází z anglického termínu „User Interface“. Používá se zejména ve spojení s počítačovými programy či softwarem obecně i pro další zařízení.

Pomocí uživatelského rozhraní tedy jsou lidé schopni ovládat počítačové programy, ale i obecněji jakékoliv stroje. Alternativně, zejména v výrobní sféře jsou používány i zkratky HCI (z anglického „Human-Computer Interface“) nebo MMI (z aj.: „Man-Machine Interface“).

Uživatelské rozhraní umožňuje člověku zadávat co nejsnadnějším způsobem příkazy či zadání počítačovému programu nebo stroji (zařízení) a zároveň mu poskytuje informace o tom, co zařízení provádí a v jakém je stavu.

Obecný rámec uživatelského rozhraní

UI pracuje se vstupy, které zadá uživatel a zpětně mu zobrazuje výstupy, tedy reakce programu (či zařízení obecně) resp. v jakém se nachází stavu.

Typy rozhraní

Typů rozhraní může být hned několik. V oblasti počítačů mezi nejrozšířenější patří:

  • grafické uživatelské rozhraní – GUI
  • webové uživatelské rozhraní – WUI
  • dotykové obrazovky
  • dotykové rozhraní – typicky touchpad
  • hlasové uživatelské rozhraní – WUI
  • textové uživatelské rozhraní – TUI
  • příkazový řádek

Příklady

Základním příkladem může být i kabina strojvůdce lokomotivy, kde pomocí pák ovládá stroj. Případně strojvůdce moderního vlaku dneška. Tyto typy bychom ale označili spíše jako MMI, tedy rozhraní mezi člověkem a strojem.

V případě počítačů a informačních technologií používáme uživatelské prostředí každodenně skrze operační systém počítače (Windows, Linux) nebo prostředí svého mobilního telefonu.

Uživatelské rozhraní Windows 8

Grafické uživatelské rozhraní systému Windows 8

 

Příkazový řádek Windows 8

Příkazový řádek v systému Windows 8 jako forma uživatelského rozhraní mezi uživatelem a operačním systémem

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *