wifi

WiFi

Označení pro standardy a technologie umožňující bezdrátový komunikaci, neboli přenos dat.

Používají se také zkratky jsou Wi-Fi, wifi, ale vždy znamenají to stejné. Název samotný nemá žádný přímý význam, ale pro podobnost s Hi-Fi (High Fidelity) se „překládá“ jako Wireless Fidelity (česky: „bezdrátová věrnost“).

Pod touto zkratkou se skrývají již zmiňovaná bezdrátová komunikace v oblasti místních počítačových sítí. Od toho je také označováno jako Wireless LAN, WLAN). WiFi využívají bezdrátové routery k připojování zařízení v rámci lokální počítačové sítě.

WiFi vysílá v bezlicenčních pásmech 2,4 a 5 Ghz a je definováno standardem IEEE 802.11. Termín „wifi“ je obchodní značkou Wi-Fi Aliance a zařízení, která projdou certifikačním testováním vzájemné interoperability mohou použít obchodní značku „Wi-Fi CERTIFIED“. Ta zákazníkům garantuje, že zařízení bude spolupracovat s dalšími, která taktéž používají wifi.

Pro šíření WiFi signálu v rámci domácnosti (kanceláře) se používají bezdrátové routery. Někdy jsou kombinovány i s ADSL nebo kabelovým modemem.

wifi router wrc7100n

Wi-Fi router

Zařízení podporující WiFi

Dnes bezdrátové připojení k počítačové síti (a tím většinou i Internetu) podporují pravděpodobně všechny notebooky, smartphony, tablety, MP4 video přehrávače, fotoaparáty atd. Stolní počítače se také dokáží připojovat k bezdrátovým sítím, ale potřebují k tomu bezdrátovou Wifi kartu. Wifi podporuje i většina moderních LCD televizorů, pokud ne přímo, tak za pomocí rozšiřujícího Wifi modulu. Podporu bezdrátových, ale většinou i drátových počítačových sítí mají i multimediální přehrávače připojitelné k televizi. Zajímavým rozšířením jsou dnes i domácí tiskárny podporující připojení pomocí WiFi sítě. Není nutné tedy využívat kabel připojení k počítači, respektive tiskárnu může snadno využívat více počítačů v rámci celé domácnosti (kanceláře).

Externí WiFi pro počítače

Externí WiFi karta do USB portu počítače.

Zabezpečení bezdrátové komunikace

WiFi podporuje několik způsobů zabezpečení (šifrování) komunikace. Nejstarší je šifrování WEP, které se ale ukázalo jako poměrně snadno prolomitelné. Později byly přidány protokoly WPA a WPA2, které jsou již proti prolomení odolnější.

Nevýhody WiFi

Vysílání v bezlicenčním pásmu

V případě připojování k domácí bezdrátové síti to nepocítíte, ale v případě, že se WiFi využívá k připojení na větší vzdálenost může být rušena jiným vysíláním. V bezlicenčním pásmu může vysílat kdokoliv.

Možná zdravotní rizika

Doposud žádná studie přímé negativní působení WiFi bezdrátového vysílání nepotvrdila, ale jsou indicie, že může být lidskému zdraví škodlivé. Zejména, pokud mu je jedinec vystaven trvale a vysílání má větší intenzitu. Na jedné základní škole žáci provedli experiment s rostlinkami, kdy jedny sazeničky umístili k WiFi routeru a druhé do místnosti bez signálu. Sazenice umístěné v blízkosti routeru rostly podstatně pomaleji a nebo dokonce hynuly.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *