wiki

Wiki je databáze webových stránek, které může kdokoli editovat v reálném čase. Označován je takto tento software i samotné stránky, které díky němu fungují.

Jiným pojetím můžeme nazvat Wiki jakoukoli stránku, resp. web, který mohou uživatelé sami upravovat v reálném čase, jen s pomocí prohlížeče. Takové stránky si tak uživatelé vytvářejí sami. Principem wiki je svoboda, na druhou stranu informace nemusejí být zcela věrohodné, jelikož není žádná centrální autorita. Přesněji řečeno, přidané příspěvky nejsou odborně ověřovány experty v daných oborech. Úpravy Wiki webů mají svá specifika syntaxe, obdobně jako tagy HTML.

Původně byl pojem Wiki chápán jako software a weby postavené na této myšlence svobodného přidávání byly wiki-weby. Postupem času se jako Wiki začaly chápat právě ty weby, které na tomto principu stojí. Výraz „wiki“ pochází z havajštiny a znamená v překladu „rychlý“, resp. „wiki-wiki“ jako „velmi rychlý“. Úpravy na Wiki webech jsou rychlé a dostupné komukoli. Průkopníkem principu Wiki je Ward Cunningham. První Wiki web vznikl v roce 1995.

Nejznámější stránkou využívající filozofii wiki je internetová encyklopedie Wikipedie.

Některé příklad Wiki projektů

  • Wikislovník (výkladový slovník)
  • Wikiverzita (odborné vzdělávání v mnoha oborech), podobné s Wikidata
  • Wikiknihy (volně dostupné knihy a další materiály)
  • Wikicesty (otevřený cestovatelský průvodce)
  • Wikizprávy (otevřené zpravodajství)
  • Commons (volně dostupné multimediální materiály)
  • wiki.matfyz.cz (komunitní Wiki web MFF UK)
Wkiknihy jsou jedním z wiki projektů, ukázka lekce kazaštiny

Příklad použití wiki filozofie u Wikiknihy s lekcí kazaštiny

Wiki se hodí jak pro obecné projekty, tak úžeji či komunitně zaměřené.

Rozdělení wiki

Existují tzv. serverové řešení, které funguje na webovém serveru a data a texty ukládají do databáze (většinou MySQL). Takové stránky jsou dostupné na Internetu všem a dle nastavení je i každý může online upravovat. Typickým příkladem je webová aplikace MediaWiki, který používá i portál Wikipedia.

Dalšími jsou osobní wiki, které naproti tomu, jsou určeny pouze jednomu uživateli. Většinou fungují jako programy či aplikace v počítači. Příkladem může být program Zim Wiki nebo zázračný editovatelný HTML soubor TiddlyWiki.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *