Windows 10

Windows 10

Aktuálně nejnovější verze operačního systému Windows od společnosti Microsoft. Tento operační systém, lidově nazývaný „desítky“, byl vydán 29.7. 2015 a v současnosti se jedná o nejaktuálnější verzi Windows (v době psaní článku – září 2016). Poměrně rychle nahradil příliš neoblíbenou verzi Windows 8, resp. 8.1 a nabízí spoustu novinek i kontroverzních funkcí, resp. vlastností.

Ve Windows 10 je zpět nabídka Start, ovšem vypadá jinak než ve Windows 7. Obsahuje aktivní dlaždice, které přišly s rozhraním Modern UI ve Windows 8, tzv. Metro. Okna mají nový plochý styl a Windows 10 existují v několika verzích, běžný uživatel se však setká prakticky jen s verzí pro počítače a mobilní verzí.

V nabídce Start ve Windows 10 se zobrazují dlaždice s aplikacemi včetně aktivních dlaždic.

Nabídka Start ve Windows 10 obsahuje živé dlaždice, které přišly s Windows 8.

Dlaždice je možno přemístit, měnit jejich velikost, pořadí, atd. Do Startu si lze připnout libovolné aplikace i aktivní dlaždice zobrazující například počasí, notifikace e-mailu, apod. Ve Windows 10 již nejsou tzv. miniaplikace na ploše, které přišly s Windows Vista. Nabídka Start ve Windows 10 může být i průhledná.

Cortana, Microsoft Edge a virtuální plochy

Windows 10 přinášejí mnoho novinek jak kosmetických, tak technických. Mezi ty zajímavé patří například nový webový prohlížeč Microsoft Edge nahrazující Internet Explorer (i ten však v systému najdeme), ovládání řečí Cortana či virtuální plochy. Novinek je samozřejmě daleko více, například vylepšený Průzkumník, nový styl oken či možnost použití „schránkových“ zkratek Ctrl+C a Crtl+V v Příkazovém řádku. Cortana však není pro češtinu a obecně pro ČR dostupná.

Okna ve Windows 10 mají nový styl v plochém designu ovládacích prvků.

Windows 10 mají nový plochý styl oken, lze však vzhled různě přizpůsobit.

V nové verzi Windows se setkáme s klasickými aplikacemi jako je Malování, Kalkulačka, Poznámkový blok či Solitaire. Některé jsou více přepracované, jako například také WordPad. Dalších stovky aplikací je možné stáhnout ze Store, což je shodné jako u mobilních Windows 10. Store je výchozí základnou pro aplikace, samozřejmě lze instalovat i běžné aplikace, které stáhneme. Z Windows 10 zmizel Windows Media Center a nepřehrajete si ani DVD, je potřeba stáhnout příslušné kodeky.

Například na klíčové slovo baterie je možno ve Store stáhnout aplikace pro kontrolu stavu nabití baterie v notebooku nebo mobilu.

Příklad nalezení aplikací pro klíčové slovo baterie ve Store.

Způsob aktualizací

Windows 10 zavádí nový model aktualizací. Zaprvé, není možno odmítnout bezpečnostní aktualizace. Microsoft chce Windows 10 udržovat stále aktuální a proto stále vydává nová tzv. sestavení (build). Nedávno byla uvolněna velká aktualizace, něco jako Service Pack, nazvaná Anniversary Update, která vyšla přesně rok od vydání Windows 10. Tento model bude zřejmě proto, aby nevycházely stále nové verze, ale systém se tak průběžně aktualizoval. Spousta lidí má pocit, že Windows příliš sleduje uživatele a odesílá citlivá data do Microsoftu. To je diskutabilní a na to prostor zde není. Je však možno nastavení soukromí přizpůsobit, například vypnout oznámení polohy nebo využití reklam a další prvky.

Do 29.7. 2016 bylo možné provést upgrade na Windows 10 ze starších Windows 7, 8 a 8.1 zcela zdarma jako aktualizace. Nyní je možné stále upgrade získat a to tím, že aktivujete nějakou funkci pro usnadnění přístupu (byť jen Lupu), pak máte nárok dále na upgrade zdarma. Otázka morálního svědomí je na každém. Je však možno předpokládat, že Windows 10 budou stále zlepšována po stránce stability, kompatibility softwaru a budou průběžné aktualizována nejen z bezpečnostního hlediska.

 

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *