Windows 7

Jedna z nejúspěšnějších verzí operačního systému Windows od společnosti Microsoft. Převzal mnohé funkce i vzhled z Windows Vista, v jádru však využívá technologie již z Windows 2000 (Active Directory, Group Policy, NTFS, atd.).

Windows 7 přišel na trh 22.10. 2009, rozšířená podpora končí 15.1. 2020. Byl vydán jeden Service Pack. Windows 7 existují v 7 subverzích. Existuje ve 32bitové i 64bitové verzi.

Verze Windows Vista si nezískala příliš oblibu nejen z důvodu (na tehdejší hardware) vysokých HW nároků. Proto vývoj Windows 7 šel celkem rychle a tato verze se stala oblíbenou. Odstraňovala základní problémy s kompatibilitou a náročností. Mnoho funkcí Windows 7 přebírá právě z Visty, jako je vzhled Aero, UAC, aktivní hledání v nabídce Start, atd. Windows 7 se staly „vyladěnými Vistami“ s mnoha dalšími vylepšeními. V jádru však má spoustu funkcí a technologií již od Windows 2000, resp. jádro vychází z řady NT.

GUI Windows 7 s Aero vzhledem

Průhledné prostředí Aero je výchozím GUI ve Windows 7. Dvoupanelová nabídka Start umožňuje aktivní hledání.

Windows 7 je poslední ryze desktopovou verzí bez integrace dotykového prostředí, které se objevilo u následujících Windows 8 a nesklidilo příliš nadšení. Windows 7 jsou stále jedním z nejpoužívanějších operačních systémů vůbec. Aktivní podpora, optimalizace a hardwarová kompatibilita činí z této verze stále používanou a oblíbenou. Windows 7 existují v těchto variantách:

  • Starter (omezená verze bez prostředí Aero)
  • Basic (Aero prostředí bez průhlednosti)
  • Home Premium (kompletní prostředí Aero, orientace na domácí použití, Windows Media Center)
  • Professional (více orientováno na podnikové využití, Group Policy, atd.)
  • Ultimate (všechny funkce a vlastnosti Home Premium a Professional)
  • Enterprise (speciální firemní verze pro rozsáhlé sítě, pouze jako multilicence)
  • Embedded (specifická verze pro konkrétní přístroje jako bankomaty, pokladny, apod.)

Nejpoužívanější jsou verze Home Premium a Professional.

Konfigurace barev a průhlednosti prostředí Aero ve Windows 7

Barvu a průhlednost oken lze v prostředí Aero plně přizpůsobit

Prozatím (stav k 6/2016) drtivá většina softwaru funguje na Windows 7. Předchůdce Windows 7 je Windows Vista a následující verzí je Windows 8 s výraznými změnami. Z Windows 7 lze provést upgrade na Windows 8, 8.1 a 10.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *