Verze operačního systému Windows, která poprvé přinesla nové ovládání vhodné především pro dotykové displeje a dramaticky se změnila nabídka Start. Právě pro nejen tyto změny vzhledu si „osmičky“ nezískaly příliš oblibu a rychle jej nahradila verze 8.1, která aspoň částečně vrátila zažitý koncept vzhledu dřívějších verzí Windows včetně tlačítka Start.
Jednou z nejviditelnějších změn ve Windows 8 je určitě rozhraní Metro, později přejmenované na Modern UI. Microsoft uvedl Windows 8 do prodeje 26. října 2012. Existují tři varianty Windows 8 a to 32bitová verze pro procesory x86, 64bitová varianta pro procesory x86-64 a nakonec verze Windows RT, určená pro procesory ARM, které se používají v mobilních zařízeních.
Metro čili Modern UI
První věcí je určitě chybějící nabídka Start, resp. tlačítko Start. To nahradilo nové uživatelské rozhraní Modern User Interface, známé jako Metro. Koncept barevných a živých dlaždic, ve kterých se mohou zobrazovat aktivní informace jako počasí, nové emaily, apod. Microsoft udělal zásadní tah a chtěl jednou verzí Windows pokrýt klasické i mobilní použití. Nabídka Start zabírá celou obrazovku s dlaždicemi programů.
V případě systémových aplikací zmiňme vysouvací nabídku Ribbon, jejímž zamýšleným účelem bylo nahradit původní textová menu, na něž jsme byli zvyklí u předchozích verzí Windows. Windows 8 přinesly také nového správce úloh i nativní podporu USB 3.0. Xbox Live jsou v systému integrovány společně s Windows Store, což je obdoba iStore od Applu či repozitářů v Linuxu, kde si je možné stahovat programy a hry pro nové rozhraní. Existují tak dva druhy aplikací – klasické a pro nové prostředí. Další „vychytávkou“ je hybridní start systému, jehož největší výhodou je rychlejší spouštění systému, v porovnání se staršími „sedmičkami“. Systém jednoduše při startu načítá jádro systému, které je uloženo na disku. Nově přibyla zamykací obrazovka, na níž se mohou zobrazovat užitečné informace.
Jednotné rozhraní pro všechno
V době uvedení Windows 8 na trh si uživatelé pochvalovali výborně fungující a odladěné Windows 7. Díky koncepci jednotného rozhraní pro počítače, tablety i mobily, Windows 8 byly přijaty se smíšenými pocity a jejich prodej klesal. Mezi největší důvody patří již zmíněné rozhraní Metro a absence klasické nabídky Start, která se ale znovu objevila, třebaže ne v původní podobě, ve Windows 8.1 a ve Windows 10. Kvůli změnám v jádře systému může docházet k nekompatibilitě některých ovladačů. Výhodou je, že se nejedná o tak zásadní skok jako z Windows 7 na Windows 8. Přechod na Windows 8.1 si představte jako instalaci Service Packu, kdy podstatně vylepšíte stávající Windows 8 bez toho, abyste přišli o svá cenná data.
(Přidat komentář)