WYSIWYG

WYSIWYG

WYSIWYG je označení v oblasti počítačů, které značí, že výsledek bude vypadat jako návrh.

WYSIWYG je akronym pro anglické: „What You See Is What You Get“, tedy: to, co vidíte, to dostanete. V oblasti počítačů a DTP se takto označuje technologie kdy text a grafika, která se vám při tvorbě dokumentu zobrazuje na obrazovce je vzhledově totožná s tím, co bude následně získáte na výstupu z počítače, např. bude vytištěno tiskárnou. Uživatel tak má představu jak bude to co tvoří vypadat.

Vysvětlení WYSIWYG

Informační grafika vysvětlující základní princip technologie WYSIWYG

Úskalí přesného zobrazení

To co bývá ve spojitosti s tímto termínem někdy připomínáno je, že zobrazení není nikdy zcela 100%. Při porovnání vygenerovaného či vytištěného dokumentu většinou je možno nalézt drobné odlišnosti. Například v barvách, ale i vzhledu písma atd. U WYSIWYGu je ale bráno, že shoda návrhu v počítači s výsledkem na výstupu je řádově cca 97 % a více. Přesnost také záleží na typu výstupu. Vyšší je v dnešní době u tisku na osobních tiskárnách a například menší při návrhu webové stránky.

Nepřesnosti při zobrazení a následně u tisku vznikají například díky rozdílným rozlišením displejů počítačů a tiskáren. Jemnost zobrazení, to je počet bodů, resp. pixelů na jeden milimetr je u monitorů mezi 92 až 125 pixely na palec. U tiskáren je naproti tomu v rozmezí 250 až 1440 pixely na palec.

Vznik termínu

Termín WYSIWYG byl poprvé použit Larry Sinclairem v roce 1982 k vyjádření myšlenky, že uživatel má na obrazovce vidět přesně to, co získá na výstupu z tiskárny. Předtím to nebylo tak samozřejmé jako dnes, kdy používáme moderní textové procesory typu MS Word, OpenOffice Writer atd.

WYSIWYG v podání OpenOffice Writer

WYSIWYG v podání textového procesoru OpenOffice Writer

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *