Xerox

Společnost Xerox lidé mají obvykle spojenou s tiskem a kopírovací technikou. Tiskárny a podobná zařízení této značky patří k nejvýznamnějším na trhu. Avšak samotná společnost Xerox má v oboru IT daleko větší význam, než by se na první pohled mohlo zdát.

Především společnost stála za zrodem grafického prostředí GUI, přesněji prvním použitelným bitmapovým prostředím. Kromě GUI stál Xerox u zrodu také principu sítě Ethernet a vynálezu elektronického papíru.

Rozhodně nebyl Microsoft první, kdo přišel s GUI. Zásadní byla tehdejší spolupráce firem Xerox a Apple, společně stály tyto společnosti u zrodu GUI a používání myši coby polohovací zařízení. První grafické rozhraní bylo představeno s počítačem Xerox Star již v roce 1979 v laboratoři Xerox PARC. Myšlenky se chytl Steve Jobs a v roce 1983 byl uveden na trh Apple Lisa, na který navázal legendární Apple MacIntosh.

Xerox Star s prvním grafickým prostředím GUI použitelným na počítači

Počítač Xerox Star 8010 byl prvním, který používal GUI. Xerox a Apple společně u zrodu principů GUI.

GUI tehdy znamenalo velkou revoluci a myš bylo zařízením, které tehdy téměř nikdo neměl. Princip GUI se od 80.-tých let stal základem operačních systémů a postupně GUI vytlačovalo textově orientované systémy. GUI je založeno na principu použití myši, resp. jiného polohovacího zařízení. GUI obsahuje grafické prvky jako ikona, okna, apod. Xerox také uvedl na trh první laserovou tiskárnu.

Aktuální podoba loga Xerox nahradila dlouho zaběhnuté "X" s pixely

Dnešní podoba loga Xerox sází opět na červenou barvu, kterou mělo logo i v minulosti. Ovšem na počátku bylo modré.

Tudíž dosah společnosti Xerox je daleko větší, než pouze v oblasti tisku a DTP. Díky Xeroxu a jeho spolupráce s Apple existuje GUI. Společnost Xerox byla založena v podstatě už roku 1906, tehdy pod názvem Haloid Company, od roku 1958 Haloid Xerox Company a v roce 1961 již jako Xerox Corporation. Grafickou tvář má společnost v podobě červeného loga „Xerox“, resp. „X“ se stylovým pixelovým stylem.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *